
Kryminał niejedną ma twarz. Niejedno opowiadanie kryminalne myli tropy i przypuszczenia czytelnika.
“Kłamstwem można zajść bardzo daleko, trzeba tylko pamiętać,że nie da się już wrócić.”
12 opowiadań i 12 autorów
Kto lubi historie kryminalne, krótkie i wciągające? Każda z historii myli tropy i zaskakuje zakończeniem. Im bliżej końca chce się by to trwało dłużej niż kilkanaście stron. W historiach jak burza grzmią szalejące emocje, śmiertelne i silne. Niektóre kończą się nieszczęśliwie lub szczęśliwie dla żyjących, bo tym uśmiercony już nic nie pomoże. Każda historia podszyta jest strachem, tajemnicą i akcją zmierzającą do otworzenia nam oczu w finale historii. To nie krew w tych historiach gra główną rolę a intryga, niedopowiedzenia by prowadzić do zaskoczenia i zdemaskowania kłamstwa. Zostawiam wam krótkie wprowadzenie do historii i wybrany cytat. Każdy znajdzie coś dla siebie jeśli lubisz kryminalne tematy i chcesz poznać styl pisania naszych polskich autorów.
“Nieznajoma” Adrian Bednarek
Partner w zbrodni wszystko ułatwia. Oboje popełniają przestępstwo, są współwinni, więc jedno będzie kryło drugie. Zabawią się, odnajdą ugaszoną iskrę, przeżyją przygodę, a potem wrócą grzecznie do swych rodzin. Pozostaną w swojej pamięci. Jednorazowy skok w bok. Marzenie większości dorosłych ludzi.
Adrian Bednarek i jego historia o zdecydowanej kobiecie nastawionej na jeden cel…. zemstę.
Historia o nieoczekiwanym obrocie sprawy. Czy to w co wierzymy, na pewno jest prawdą?
“Niebiański dom” Ryszard Ćwirlej
Może jest tak, że śmierć da się wyczuć. Nie wiem. Ale staram się im pomagać, jak widzisz, żeby spokojnie przeszli na drugą stronę, a oni tak kurczowo trzymają się życia. I po co?
Każdy dla osoby która się kocha chciałby uchylić nieba albo go nawet przybliżyć! Dla pensjonariuszy domu opieki pewien ksiądz dwoi się i troi by byli bliżej Pana… i w tym właśnie cała tragedia… Dla jednych tragedia a dla innych podejrzana sprawa. Idealna dla dziennikarza śledczego.
“Czarne niebo” Hanna Greń
Dilerów nienawidził i tępił bez litości. Podinspektor był pewien, że wiele z donosów na ludzi handlujących narkotykami było autorstwa Wajchy, którego najmłodszy syn zmarł z przedawkowania. Chłopak miał wtedy piętnaście lat. Po jego śmierci gangster wydał wojnę wszystkim, którzy byli zamieszani w rozprowadzanie narkotyków, i nie miało dla niego znaczenia, czy są to osoby decyzyjne, czy zwykłe pionki.
Policyjne śledztwo to ostatnia szansa na uratowanie rodziny.
Życie nie jest czarno białe. A pewne działania mimo, że ryzykowne to muszą zostać podjęte dla wyższych celów lub gdy są ostatecznością czy też ostatnią szansą. Ile jest w stanie poświęcić rodzic by odnaleźć swoje dziecko i odkryć prawdę? Najtrudniejsze śledztwo policjanta jest wtedy gdy chodzi o jego najbliższych i nie cofnie się przed niczym by odkryć prawdę.
Jak trudno jest złapać po latach zagubiony trop ?
Niepozorna historia, która najbardziej mną wstrząsnęła.
“Maryjka” Marta Guzowska
A ona w tego wikarego wpatrzona jest jak w obrazek. Nawet mnie to nie dziwi, bo przystojny, gad jeden. Ja wiem, Panie Boże, że tak nie można mówić o osobie duchownej. Ale przecież ja nikomu nie mówię. Tylko tobie, Panie Boże.
Rzecz się dziej na plebanii, opowiada nam wszystko spokojna i ułożona gosposia. Właściwie nie nam a panu Bogu. Czwórka bohaterów a taki nieoczekiwany splot zdarzeń. Nie mogło się to wszystko bardziej skomplikować i nas przerazić!
“Cała prawda o kłamstwie” Izabela Janiszewska
Kłamstwem można zajść bardzo daleko, trzeba tylko pamiętać, że nie da się już wrócić.
Zresztą ludzie potrzebują kogoś, kto będzie im mówił, co mają robić, lepiej im się tak żyje. Wiedzą, kto jest dobry, a kto zły. Znają swojego przywódcę i swojego wroga. A ta cała sprawa z Woźniakiem zburzyła dotychczasowy porządek.
Historia w której mimika i najmniejszy gest odkrywa całą prawdę lub demaskuje kłamstwo. Jak stwierdzić czy kobieta, która zabiła swojego oprawcę zrobiła to w obronie własnej czy z premedytacją? Tym bardziej jeśli oprawcą był szanowany lekarz, wielbiony wręcz w całym miasteczku. W małym miasteczku uściślijmy, gdzie każdy wie co dzieje się u sąsiada w domu. Tylko ze w tym wypadku prawda jest kłamstwem.
“Ciernie” Robert Malecki
Młoda kobieta zostaje znaleziona naga, okryta jedynie poranna rosą w zadbanym ogrodzie. To śledztwo przypadło młodej policjantce, na całe szczęście jest nieustępliwa mimo duchów przeszłości, które odbierają jej spokój. Musi być skupiona i ostrożna bo morderca jest na wyciągnięcie ręki, mimo iż się nim nie wydaje.
Bo każda żałoba musi mieć swój kres, po którym czas wrócić do normalności i zostawić za sobą duchy przeszłości. Ale czy w jej życiu kiedykolwiek było normalnie?
“Telefon zza światów” Marta Matyszczak
Nadchodzi w końcu taki moment, kiedy ma się tego łez padołu po dziurki w nosie. Wtedy najlepiej położyć się w łóżku, odwrócić twarzą do ściany, a czterema literami do ogółu, i przestać żyć.
Tak właśnie uczyniła jego rodzicielka.
Przestała żyć.
Akcja dzieje się w Sopocie. Dwóch synów prowadzi pensjonat po śmierci matki. Ale to telefon z przeszłości wstrząsnął Bartoszem w noc po pogrzebie rodzicielki. Przeszłość uderza konsekwencjami mieszając w obecnym życiu i plątając je jeszcze bardziej.
Przeszłość nie da o sobie zapomnieć.
“Usługa” (Najkrótsze śledztwo Górskiej i Tomczyka)” Małgorzata Rogala
– Cios nożycami krawieckimi, co za banał – skrzywił się Sergiusz z niesmakiem. – Coraz trudniej o wysmakowaną zbrodnię, finezyjną, bez kałuży krwi i całej reszty.
Denat zamknięty w mieszkaniu od środka. Para policjantów pracuje nad rozwiązaniem sprawy. Głównym podejrzanym staje się żona, przez wzgląd na to, że zamordowany za zamkniętymi drzwiami nie był wzorowym mężem. Niestety nie wszystko jest takie oczywiste.
“Praga” Magda Stachula
Ilekroć odbywałam przejażdżki tym wirtualnym tramwajem, wyobrażałam sobie, co bym zrobiła, gdybym zobaczyła coś złego – bijatykę, inny rodzaj przemocy, ale nie sądziłam, że będzie to dotyczyć bezpośrednie mnie samej.
Mazaci to tramwaj, którego trasę możemy obejrzeć na żywo. Co jeśli zobaczymy coś czego nie powinniśmy? Główna bohaterka widziała coś czego teraz nie może zapomnieć. Coś co wywróciło jej świat do góry nogami. A to dopiero początek, czy bohaterka zdoła odkryć prawdę?
“Przystawka” Bartosz Szczygielski
Nie ufała wiecznie uśmiechniętym facetom. Wierzyła w to, że pod warstwą wybielonych zębów i naprężonych mięśni skrywają coś, o czym boją się powiedzieć na głos.
Zazwyczaj miała rację.
– A ty? – Schowała kosmyk włosów za uchem i napiła się wina. – Coś przede mną ukrywasz?
Policjantka na randce.. śledztwo może poczekać, trzeba chociaż trochę wyleczyć się z samotności. Ale przeszłość i morderca nie będą czekać by o sobie przypomnieć.
Znała ten typ aż za dobrze. Wyrażał skruchę jedynie w obliczu konsekwencji. Kiedy te zdawały się oddalać, wracał do wyuczonego zachowania. Widziała takich facetów w areszcie, sama ich do niego pakowała, a kiedy wychodzili, by wrócić do domu i dalej tłuc żonę, posyłali jej najszczerszy uśmiech, jaki potrafili. Od dawna nie jeździła już na interwencje. Zajmowała się innymi sprawami, ale jednego była pewna. Ludzie się nie zmieniają.
“W Kampinosie nie ma żmij” Mariusz Zielke
Zawsze jest jakaś przyczyna. Nic nie dzieje się bez powodu, przypadkiem, a już szczególnie śmierć. Nawet jeśli nie została zaplanowana, to gdzieś został ukryty ślad, motyw, wyjaśnienie. Jeden pasujący do wszystkich zamków klucz. Trzeba tylko go znaleźć, odkryć, dopasować.
Policjant przed emerytura dostaje sprawę zabójstwa. Mężczyzna przywiązany do drzewa. Już po chwili znajduje się zrozpaczona żona, która zgłaszała zaginięcie dnia poprzedniego. Jednak czy znała całą prawdę o swoim kochającym mężu?
“Desperacja” Przemysław Żarski
– Pomoże mi pan, jeśli będzie ze mną w stu procentach szczery. Nic nie wskazuje na porwanie, nie ma żądania okupu, porywacz nie kontaktował się ani z państwem, ani z nami. W grę wchodzi uprowadzenie albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności.
Porwano dziecko, zdarzenia relacjonuje ojciec, który zostawił małego w samochodzie na stacji benzynowej i poszedł zapłacić. Dziecko spało. Gdy wrócił samochodu nie było. Był to jednak początek dochodzenia do skrywanej tajemnicy.
Czy lubisz krótkie kryminalne historie różnych autorów?
Wszystkie kryminalne historie była nieoczekiwaną intrygą, zaplanowanym misternie splotem zdarzeń. Szalejącymi emocjami w pigułce. Nie można stwierdzić, która z historii była najlepsza. Każda mnie zaskoczyła, zaciekawiła i od razu wprowadziła do świata bohaterów i ukrytej zagadki oraz motywów zbrodni. Polecam by poznać różnych autorów i by chcieć przeczytać więcej ich historii. A jeżeli już ich znacie taka krótka kryminalna akcja na pewno przypadnie wam do gustu. Sądzę tak ponieważ to również wyzwanie dla autora, by zmieścić intrygę, zbudować napięcie i zaskoczyć czytelnika. Każdy natomiast musi przekonać się sam czy i komu się to udało najlepiej. Niektóre elementy zostają z tych historii w nas na dłużej. Wracają by znów ogłuszyć. Kryminalne zagadki niektóre historie są brutalnie czy też zagmatwane i tajemnicze. Jedne przerysowane inne wręcz absurdalne. Jednak tak różne, by każdy znalazł coś da siebie.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni.
- Tytuł: AWERS
- autor: Adrian Bednarek, Hanna Greń , Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Marta Matyszczak, Robert Małecki, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Mariusz Zielke, Ryszard Ćwirlej, Przemysław Żarskki
- data wydania: 14 października 2020
- wydawnictwo: Czwarta Strona kryminał, sensacja, thriller
- ilość stron: 432
- ocena: 8/10