Są w człowieku takie wspomnienia, które zapadają głęboko w pamięć i trwają już z nim do końca, stając się częścią jego egzystencji.
Kilka słów tytułem wprowadzenia
Dzisiaj przychodzę do was powieścią „Jeszcze jedna szansa” Agaty Sawickiej. Wraz z autorką zabiorę was w podróż w czasie, ponieważ akcja dzieje się w dwóch płaszczyznach czasowych – teraźniejszości i przeszłości. Hania w niecodziennych okolicznościach zostaje właścicielką domu nad morzem. Postanawia przyjąć spadek, a tym samym zmienić swoje dotychczasowe życie. Porzuca pracę pracownika korporacyjnego w Krakowie i przenosi się do Łącka niedaleko Ustki. To jest dopiero początek zmian w jej życiu. Młoda kobieta będzie musiała zmierzyć się nie tylko z remontem starego domu. Zajmie się rozwikłaniem zagadki sprzed lat. O co w tym wszystkim chodzi? Tego wam nie powiem.
„Jeszcze jedna szansa” to nasz patronat. Dziękujemy pani Agacie Sawickiej za okazane zaufanie.
Miłość, tajemnica, tęsknota, zazdrość …
Nasi przodkowie odchodzą zbyt wcześnie i często zabierają do grobu również rodzinne tajemnice. Któż wie, ile takich jest w każdych rodzinach …
Czy przeglądacie albumy ze zdjęciami, które posiadają wasi rodzice czy dziadkowie? Często patrząc na stare zdjęcia widzimy osoby, o których nic nie wiemy. Są oni pomijani w opowieściach rodzinnych. A wszelkie pytania na ich temat są pozostawione bez odpowiedzi. Bywa że nawet nie ma fotografii, a pozostały tylko strzępy informacji, że ktoś był obecny w naszej rodzinie. Wszelkie tajemnice rodzą domysły. Brakuje podstaw do rzetelnych danych o naszych przodkach, kim byli, czym się zajmowali. Dlatego korzystajcie z opowieści dziadków, oni są kopalnia wiedzy historii rodzinnych. Czasami mają swoje tajemnice, które są bardzo bolesne. Mimo upływu czasu nie potrafią oni pogodzić się z utraconą miłością czy krzywdą, której doświadczyli. Tak było z babcią Hani. Starsza pani nie umiała podzielić się ze swoimi najbliższymi historią sprzed lat. Dlatego Hania miała nie lada wyzwanie by poznać przeszłość babci i dowiedzieć się co miała ona wspólnego z domem w Łącku. Bohaterowie będą musieli zmierzyć się z tęsknotą za osobami, których już nie ma. Pogodzić się z ich odejściem i nauczyć się na nowo żyć. Doświadczą wielu negatywnych uczuć jak zazdrość, strach i lęk. Ich emocje będą bardzo odczuwalne podczas czytania. Bardzo przejmujące będą fragmenty z czasów II wojny światowej.
Uczucie, które narodziło się pomiędzy nimi, było silniejsze niż wojna, wrogość i uprzedzenia. Bo miłość potrafi narodzić się nawet w największym cierpieniu i ciemności. Jest najcenniejszym lekiem , największą siłą i sensem istnienia świata. Warto kochać mimo wszystko i warto dla tej miłości żyć.
Dylematy moralne
Czy mamy wpływ kogo obdarzymy swoim uczuciem? Czasami jest to od nas silniejsze i wbrew powszechnie panującym zasadom kochamy osobę, której nie akceptuje nasze otoczenie. Pani Agata pokazała po raz kolejny, że serce nie sługa i wbrew wszystkiemu potrafi pokochać wroga. Miłość nie patrzy na poglądy polityczne, nację, ale na to co człowiek reprezentuje sobą. Jak traktuje innych i jakie zasady wyznaje. Historia pewnej zażyłej znajomości udowodniła, że miłość jest w stanie pokonać wszelkie uprzedzenia. Nie jest ona łatwa, często niesie za sobą cierpienie i groźbę śmierci. Oni doświadczyli i szczęścia, i dramatycznych chwil. Z początku zakochani bronili się przed uczuciem, wiedząc że nie powinni być ze sobą. Była wojna, on był niemieckim żołnierzem, a ona Polką, która pracowała w domu jego rodziców. Czy teraz rozumiecie dramatyzm sytuacji, w której się znaleźli? Czy można pokochać wroga?
Miłość jest niezbadana i niepojęta, skoro potrafi złączyć dwoje wrogich sobie ludzi. Jest najsilniejszą siłą, jak rządzi światem, odnosi ostateczne zwycięstwo nad złem.
Podsumowanie
„Jeszcze jedna szansa” jest powieścią wielowątkową. Poznacie historię zakazanej miłości, która nie miała prawa istnieć. Wraz z Hanią będziecie poszukiwać rozwiązania zagadki tajemniczego spadku. Dzięki temu z każdą przeczytaną stroną będziecie coraz bardziej zafascynowani historią starego domu i opowieściami snutymi przez Ruth. Dowiecie się czym jest prawdziwa miłość. Przekonacie się do czego może doprowadzić chorobliwa miłość. Pani Agata nie wahała się pokazać czytelnikowi różne oblicza miłości. Przyznaję się, że historia Alicji, Hani i Aleksandra wciągnęła mnie. Miałam przeczytać tylko kilka stron i nie wyszło. Za nim się obejrzałam, to przeczytałam całą książkę. Fabuła przesiąknięta jest emocjami. Nie brakuje tajemnic, które są znakomitym uzupełnieniem. Wątek z wydarzeniami z czasów II wojny światowej pokazuje, jak skomplikowane były losy ludzi bez względu jakiej byli narodowości. Doświadczyli oni bólu i strachu, często nie mając wpływu na swój los.
Bardzo spodobało mi się prowadzenie akcji w dwóch płaszczyznach czasowych. Narracja pierwszoosobowa sprawiła, że miałam wrażenie, iż to ktoś znajomy opowiada mi swoją historię.
Polecam wam książkę „Jeszcze jedna szansa” z całego serca. Jest to piękna historia o niezwykłej sile miłości, przebaczeniu i poszukiwaniu swojego szczęścia.
Często wydaje nam się, że kogoś znamy, ale wcale tak nie jest. Czasami najbliższe osoby potrafią najbardziej nas zranić, a zupełnie obce przynieść ukojenie.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami. Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni.
O problemie miłości zakazanej z powodu narodowości możecie przeczytać w książce:
„Pokochałam wroga” M. Kareta klik
„Warszawianka” I. Żmiejewska klik
„Warszawianka. Gdy zgasną światła” I. Żmiejewska klik
„W cudzym domu” H. Cygler klik
„Za cudze grzechy” H. Cygler klik
„Po cudze pieniądze” H. Cygler klik
oraz w powieściach Agaty Sawickiej, którym patronowałyśmy
- Tytuł: Jeszcze jedna szansa
- autor: Agata Sawicka
- data wydania: 24 marca 2021
- wydawnictwo: Dragon
- ilość stron: 350
- ocena: 9/10
Piękny patronat. Jestem szczęśliwa, bo dziś właśnie ją wygrałam W Biblioteka Edymona.
Gratuluję! Życzę miłej lektury.
Cudowna książka