Bądźcie dla siebie przyjaciółmi. Takimi na złe i dobre. Takimi, którzy sobie pomagają w trudnych chwilach. Bo każde dziecko i dorosły ma czasami trudne chwile i wtedy trzeba z nim porozmawiać, wyciągnąć na podwórko, zapytać, czy wszystko jest dobrze. Mówcie to, co myślicie i co czujecie. Jeśli jest wam dobrze, to mówcie o tym głośno, ale jeśli coś sprawiło wam przykrość, też możecie o tym powiedzieć.
Świat dzieci.
Mela i Eryk to rodzeństwo z którymi przeżyjemy przygodę. Na początku poznajemy całą rodzinę dzieci i wszystkich przyjaciół. Poznajemy ich z dziecięcego punktu widzenia, więc nieco mniej poważnie i po prostu z innej perspektywy. Babcia Danusia, która jest sympatyczna i bardzo zmartwiła się na wieść o tym, że jej wnuczek nie wierzy w Mikołaja. Opowiada im przed świętami historię narodzin małego Jezusa.
Wszystkie rzeczy, które robimy z miłością i pasją, mają lepszy posmak i lepiej nam wychodzą.
Drogi Mikołaju!
Ale przecież głównym bohaterem jest tu Mikołaj, który wkracza do akcji na latających saniach i zabiera dzieci w podróż do swojej krainy. Pokazuje im swój dom, warsztat zabawek oraz magiczne pokoje. Nie powiem wam z czym ale mogę zdradzić, że wizyta u Mikołaja uczy dzieci o:
- Dobrych uczynkach.
- Przepraszaniu za złe czyny.
- Miłości, która jest potrzebna i jednocześnie krucha.
- O różnych rodzajach miłości.
- O marzeniach, które nie są tylko życzeniami o zabawki.
- Pomocnikach Mikołaja .
- Domu dziecka.
- Co daje nam dzielenie się.
Podróż była długa. Przelatywali nad miastami i wioskami, morzami i oceanami. Lasami i równinami. Z góry świat wygląda inaczej, pięknie i magicznie. W końcu obniżyli lot i dotarli do krainy pokrytej białą, grubą warstwą śniegu. Sanie delikatnie opadły na puch i zatrzymały się przed bramą,
Dobre uczynki.
Książka ta wnosi ciepłe uczucia do małych serduszek i tych większych. W magicznym świątecznym czasie wszystko jest możliwe a wystarczy przypomnieć o miłości, której każdy z nas przecież potrzebuje. Oraz o czynieniu dobra i przepraszaniu za złe uczynki. Autorka w zgrabny sposób przeskakuje między poważnymi sprawami do żartobliwych scen przy których dzieci wybuchają śmiechem. Zwraca uwagę na więzi rodzinne i przyjaźń.
Tak właśnie: to nie są jego koledzy, ale przyjaciele. Bo przyjaciel to ktoś więcej niż kolega. To taki ktoś, komu możesz powiedzieć o swoim szczęściu i nieszczęściu, a on cię wysłucha. To taki ktoś, kto zawsze wyjdzie na dwór, gdy po niego przyjdziesz. No chyba że rodzice mu nie pozwolą. Ale wtedy przyjaciel jest usprawiedliwiony.
Bohaterowie spędzą z Mikołajem trochę czasu, dzięki temu mogą go lepiej poznać i posłuchać jego barwnych opowieści i dobrych rad. Mikołaj widział wiele rodzin, przeczytał wiele listów i zna uczynki oraz marzenia dzieci. Dlatego tak pięknie potrafi opowiadać o rodzinach, miłości a nawet o trudnych sytuacjach które je spotykają. Jednak wtedy rodziny potrzebują jeszcze więcej miłości i wsparcia. Które podczas świąt mogą otrzymać. Wspomina o chorych dzieciach oraz o dzieciach z domu dziecka. Dzięki poruszeniu takich trudnych tematów możemy uwrażliwić dziecko na różne sytuacje swoich rówieśników. Poniżej znajdziecie piękne cytaty, które przeniosą was do magii tej historii.
Magiczne cytaty :
W środku – podniósł wieczko – znajdują się karteczki, a na nich wypisane uczynki. Każdy z nas ma swojego anioła stróża. Niewidzialnego, który chodzi za nami krok w krok. Każdego miesiąca aniołki zlatują się tutaj, by włożyć do skrzyneczki odpowiednie karteczki.
-Widzicie – ciągnął Mikołaj. – Nie wszystkie dzieci chcą zabawki. Niektóre chciałyby na przykład być zdrowe.
– I co robisz, Mikołaju, żeby dzieci wyzdrowiały? – zapytał Eryk.
– Od leczenia dzieci są lekarze. – Daję moc lekarzom i pielęgniarkom, aby mieli siłę i mądrość potrzebną do właściwego leczenia ludzi. Aby starczyło im sił na całonocne dyżury.
Marzenia można spełniać na różne sposoby. Wlewam też w serca nadzieję, a niektóre pobudzam do tego, by na nowo pokochały swoich bliskich, innych ludzi.
Bo to pokój wypełniony miłością. Pokój miłości. Mela zmarszczyła nosek.
– Dlaczego więc musi być specjalnie chroniony?
– Bo miłość łatwo jest skrzywdzić, zranić i stracić – powiedział z powagą w głosie Mikołaj.
Co zrobić kiedy dzieci przestają wierzyć w świętego Mikołaja ? Przeczytać im tę książkę ! Pełną humoru, magii świąt, ciepła oraz miłości do świata i ludzi.
Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami na temat książki, jeżeli też ją czytaliście. A jeśli nie może polecisz nam coś w podobnym klimacie i tematyce? Bajka ląduje w Kąciku Krzysia.
- Tytuł: Eryk i Mela na tropie Świętego Mikołaja
- kategoria wiekowa 6-8 lat
- autor: Gabriela Gargaś
- data wydania: 28 października 2020
- wydawnictwo: Czwarta Strona literatura dziecięca
- ilość stron: 80
- ocena: 9/10
Koniecznie z Chłopakami muszę przeczytać