Nawet najbardziej skomplikowane rzeczy można wytłumaczyć za pomocą prostych słów…
Odcienie samotności
Helena, Wiktoria, Róża, Małgorzata to cztery kobiety, które połączył a zarazem rozdzielił los. Przyszło im żyć w czasach, które nie były łaskawe dla kobiet. Okazywanie uczuć rodzicielskich nie wpisywało się w kanon wychowania dziecka i każda z nich odczuwała pustkę emocjonalną, którą starała się na swój sposób wypełnić ją. Jedne były pełne rezerwy wobec najbliższych i znajomych, i pod przybraną maską twardą ręką starały się zarządzać rodziną i majątkiem, natomiast drugie pełne fantazji i wychodziły poza utarte schematy, przez co wywoływały skandale.
Zapraszamy was do odbycia podróży w czasie, ponieważ będziemy przemierzać XIX wiek, począwszy od 1815 r. Naszymi przewodniczkami będą bohaterki powieści „Odcienie samotności” Natalii Thiel, które opowiedzą nam swoją historię. Pokażą nam jak radziły sobie z uczuciami, których doświadczały i jakie podjęły decyzje, które jednak nie zawsze znajdywały akceptację rodziny.
Niektóre rzeczy dzieją się niezależnie od naszych poczynań.
Autorka w „Odcieniach samotności” przybliżyła nam realia życia w XIX wieku i przypomniała, że o przyszłości młodych ludzi decydowali rodzice lub opiekunowie. Jednak zdarzało się, że małżeństwa były zawierane z miłości, jak również kobiety żyły w cieniu mężczyzn i nie mogły same o sobie decydować. Na kartach powieści znalazłam skomplikowane relacje rodzinne, próby przeciwstawienia się konwenansom oraz marzenia o wolnej Polsce. Echa wojen napoleońskich dotarły do Korabiewic za sprawą Franciszka Falskiego, który był żołnierzem napoleońskim, i który to stał się obiektem westchnień panien na wydaniu.
Szczęścia nie ma w przeszłości, do której nie możemy wrócić, nie może nam go podarować też niepewna przyszłość. Szczęście jest tylko tu i teraz.
I tak przeplata się życie codzienne z wielką polityką, które podsycane jest licznymi tajemnicami rodzinnymi, które mają wpływ na bohaterów. My przyglądamy się zwyczajom i obrzędom praktykowanym przez okoliczną ludność. Duże znaczenie ma też kultywowanie wiary, która wymusza na ludności określone zachowania. Obserwujemy jaki wpływ na dzieci ma surowe wychowanie i z jakimi problemami muszą się mierzyć w dorosłym życiu.
Nie zabraknie również dramatycznych chwil, które przypomną nam, że nic nie jest dane na zawsze. Walka o niepodległość, z chorobą czy o swoją miłość, będą przewijać się na stronach powieści. A w tle pozostanie tajemnicza śmierć Róży, która odcisnęła się piętnem na jej córce i wnuczce.
Zapraszamy was do świata szlachty, który wcale nie jest taki nudny i przewidywalny. Poznajcie radości i bolączki bohaterów, którzy zostali boleśnie doświadczeni przez los, a może przez ludzi? Ale o tym przekonamy się w kolejnym tomie, bo wiele wątków wymaga wyjaśnienia.
Nasza polecajka na okładce książki:
Helena, Róża i Małgorzata to kobiety, które połączył a następnie rozdzielił los. Przyszło im żyć w czasach, które nie były łaskawe dla kobiet. W świecie szeleszczących krynolin i towarzyskiego flirtu kojarzono małżeństwa z rozsądku, gdy one pragnęły akceptacji i miłości. Każda na swój sposób radziła sobie z osamotnieniem. To tutaj mieszały się miłość, samotność, honor, lojalność i poczucie obowiązku. A w tle pobrzmiewały echa kampanii napoleońskiej i tajemnice rodzinne, które kładły się cieniem na życiu bohaterek powieści „Odcienie samotności”.
Czytam dla przyjemności patronuje „Odcieniom samotności”.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami. Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek.
- Tytuł: Odcienie samotności
- autor: Natalia Thiel
- data wydania: 30.09.2024
- wydawnictwo: Zysk i s-ka
- ilość stron: 352
- ocena: 7/10
Książka po którą napewno sięgnę a może znowu będzie z nią BT u was
Będzie bt :).