Święta
Święta to magiczny czas na który czekamy przez cały rok i nie ważne ile mamy lat, bo gdzieś w środku ciągle tkwi w nas małe dziecko. Dziecko, które cieszy się z przygotowań do świąt i potrafi dostrzec niezwykłą atmosferę, która otacza domowników. Wspólne pieczenie ciasteczek, strojenie choinki i przeżywanie adwentu. Jest to nam bardzo bliskie i mimo upływających lat nigdy nie traci na swojej atrakcyjności. A gdy w domu są dzieci, to mamy okazję im przekazać tradycję oraz zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia.
Rodzina
Tak też było w domu Anny i Pawła Nowickich, którzy stworzyli rodzinę nie tylko dla swoich dzieci, ale też stali się rodziną zastępczą dla Julka, Kuby, Jessiki. I chociaż codzienne życie nie było dla nich łatwe z taką gromadką dzieci, to nie poddawali się i starali się pokazać przybranym dzieciom, że rodzina to wzajemna troska o siebie i szacunek dla drugiego człowieka. Nowicka cierpliwie tłumaczyła dzieciom dlaczego należy postępować tak a nie inaczej, co było bardzo istotne w przypadku Julka i Kuby. Bracia mieli niesamowite pomysły, takie szalone głowy, które najpierw coś zrobią, a później pomyślą o konsekwencjach. Dzięki nim historia “Srebrnego węzełka” zyskała, bo zabawnych zdarzeń z ich udziałem nie brakuje.
Seniorzy
Istotną rolę w “Srebrnym węzełku” odgrywa para staruszków, którzy zostali sami i starają się zapełnić pustkę, która ich otacza. Wincenty Wróbel i Rozalia Wójcik są znani w miasteczku ze swej działalności. Zawsze są chętni do pomocy i dla każdego znajdą dobre słowo. Jedyne co im dokucza, to samotność, gdy po całym dniu wracają do pustych mieszkań. Dorosłe dzieci wyprowadziły się i nie mają już tyle czasu dla rodziców. Pomysł, na który wpadła Rozalia sprawia, że i do nich uśmiechnie się szczęście a przy okazji odmieni ich los. Ja ubawiłam się setnie czytając o pomysłach Rozalii i bardzo bym chciała mieć taką pogodę ducha jak ona.
Podsumowanie
“Srebrny węzełek” jest powieścią świąteczną, w której przygotowania do świąt są tłem dla bohaterów, którzy przechodzą metamorfozę. Dostrzegają oni co jest dla nich ważne i nie są to kolejne intratne interesy czy luksusowe wyjazdy na urlop. Markowscy poprzez ucieczkę w pracę chcieli zagłuszyć poczucie bezradności, że nie mogą mieć potomstwa. W pewnym momencie ich los skrzyżował się z losem Nowickich, którzy tworzyli zastępczą rodzinę. Był to impuls, który wywołał lawinę zmian w ich uporządkowanym życiu. Nie mogę zapomnieć o Wicku i Rozalii, którzy pokazują czytelnikowi, że starsi ludzie też mają coś do zaoferowania młodszym i nie powinni pozostawać w zapomnieniu przez otoczenie. Każda rodzina ma swoje radości i smutki, ale coś je łączy.
Autorka poprzez swoją powieść uwrażliwia czytelnika na potrzeby drugiego człowieka i pokazuje, że ludzie często przywdziewają maski by ukryć swój ból, samotność i odrzucenie. Jest to klimatyczna opowieść o zmaganiu się z przeciwnościami losu i nadzieją na lepsze jutro. A wszystko to w otoczce przygotowań do świąt, które dają radość dzieciom i dorosłym. Bo święta to wspaniały czas, podczas którego staramy się być lepsi dla siebie.
Małgosiu, dziękuję Ci że mogę patronować “Srebrnemu węzełkowi”.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek.
- Tytuł: Srebrny węzełek
- autor: Małgorzata Manelska
- data wydania: 20.10.2022
- wydawnictwo: WasPos
- ilość stron: 270
- ocena: 8/10
Zamierzam ją przeczytać 🙂