(…) z ważnymi decyzjami w życiu nie warto czekać w nieskończoność, bo wystarczy jedna chwila i… więcej czasu już nie ma.
Szkoła to czas radości i trosk. Młody człowiek musi nie tylko poradzić sobie z wymaganiami nauczycieli, ale też musi odnaleźć się w społeczności szkolnej i klasowej. Uczniowie drugiej klasy liceum krakowskiego mają już za sobą pierwsze wzloty i upadki z „Nie wszystko się ułoży” Martyny Pawłowskiej – Dymek.
Klasę tworzą osoby wyjątkowe, o licznych pasjach, ale przede wszystkim indywidualiści, którzy nie są skorzy do nawiązywania relacji z osobami z klasy. Dopiero nowa uczennica pokazała im, że mogą stanowić zgraną grupę. Ale nie było jej łatwo, oj nie. Kasia napotkała na wiele trudności i tylko dzięki swojemu uporowi i cierpliwości, sprawiła że relacje klasowe zaczęły się zmieniać. Pokazała, że warto ze sobą rozmawiać i pomagać sobie.
A w życiu licealistów dzieje się bardzo dużo. Pierwsze miłości, rozstania, poszukiwanie swojego miejsca w grupie, odkrywanie pasji, to tylko jest wycinek z tego czego doświadczają licealiści. Nie możemy zapomnieć, że muszą jeszcze sprostać wymaganiom nauczycieli. I chyba najtrudniej mają u polonistki, która jest ich wychowawczynią.
Płacz nie jest oznaką słabości (…). Wręcz przeciwnie, jest wyrazem szacunku dla osoby, za którą płaczemy.
Na szczęście potrafią oni wybrnąć z trudnych sytuacji i nie wahają się skorzystać z pomocy przyjaciół. Dla odreagowania szkolnego stresu chętnie spotykają się po lekcjach i oddają się swoim pasjom, a mają ich dużo. A dla każdego znajdzie się coś dobrego: śpiew, muzyka, fotografowanie czy pomaganie w świetlicy środowiskowej. Każdy znajdzie coś dla siebie, a gdy nie będzie miał ochoty na realizowanie swoich pasji, to może potowarzyszyć kolegom.
I powiem wam, że w życiu Kuby, Bartka, Ali, Zuzy, Klary, Filipa i ich kolegów dzieje się bardzo dużo. Intensywnie spędzają wolny czas. Nie mają oni czasu na nudę. Jednak pod maską beztroski, która jest dla znajomych kryją się dramaty i problemy, o których nie chcą z nikim rozmawiać. Wolą w zaciszu swego pokoju dać upust emocjom, które mogą być przez innych odczytane jako słabość.
Liceum, do którego uczęszczają bohaterowie powieści „Nie wszystko się ułoży” to elitarna szkoła, w której uczą się wyjątkowo uzdolnione nastolatki. Jednak nadal są osobami, które zmagają się z problemami typowymi dla okresu dojrzewania.
Autorka opisała historię licealistów z różnych punktów widzenia, dając tym możliwość lepszego poznania bohaterów. Każdy rozdział rozpoczyna się datą, dzięki temu lepiej można wniknąć w życie szkolne i przygotowania do wielu wydarzeń klasowych i szkolnych.
Szkoła to czas nauki, rozrywki, nawiązywanie znajomości, ale to też pierwsze miłości i rozstania. I chociaż dla wielu was jest to już historia, którą wspominacie z sentymentem, to okazuje się, że problemy współczesnych nastolatków nie odbiegają od problemów, z którymi mierzyliśmy się my sami.
Z serii Wszyscy mamy źle w głowach przeczytałam:
Za e-booka dziękuję autorce Martynie Pawłowskiej – Dymek.
Tutaj możecie obejrzeć Rozmowy przy kawie z autorką.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was moja opinia do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek.
tytuł: Nie wszystko się ułoży t.3
cykl: Wszyscy mamy źle w głowach.
autor: Martyna Pawłowska – Dymek
wydawnictwo: Empik Go
data wydania: 7.11.2022
ilość stron: ebook
ocena: 7/10