Wszyscy przez to przechodziliśmy …
Nie sztuką jest umieć ze sobą rozmawiać. Sztuką jest umieć razem milczeć.
Nastolatki – już nie dzieci a jeszcze nie dorośli
Kaśka ma dar zjednywania sobie ludzi. Niby nic takiego nie robi, a jednak z każdym dniem coraz bardziej scala uczniów swojej klasy. I to nic, że jest nowa i musi się odnaleźć w nowej szkole, ona z optymizmem wita każdy dzień. Dla każdego ma dobrą radę lub uśmiech. O swoich problemach nie opowiada nikomu, woli sama je rozwiązywać. Chyba każdy z nas znał w szkole taką Kaśkę, która była duszą towarzystwa i miała genialne pomysły na spędzanie wolnego czasu. A jej rówieśnicy z każdym dniem coraz bardziej jej ufają i angażują się w życie klasy, szkoły i lokalnej społeczności.
Wszyscy mamy problemy
Ale nie myślcie, że teraz będzie tak idealnie. Oj nie, nastolatkowie mierzą się z całą gamą problemów, które nie jednego dorosłego by przytłoczyły. I nie tylko mam tu na myśli pierwsze miłości, które z natury bywają gwałtowne i nieprzewidywalne. W końcu hormony buzują i każdy, no może prawie każdy nastolatek chce mieć swoją sympatię. Tylko czy obecnie tak mówi się?
I gdzieś pomiędzy jedną a drugą kartkówką, a często i sprawdzianem toczy się życie. Nastolatki w zaciszu swego pokoju przeżywają swoje dramaty i nie chcą zwierzać się ze swoich problemów. Raczej starają się pokazać się jako osoby zadowolone, którym życie układa się idealnie. Tylko życie to nie bajka i młodzież musi się mierzyć z trudnymi sytuacjami i dlatego jest ważne by mogła liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół.
Podsumowanie
Autorka ponownie zaprosiła czytelnika do świata licealistów. Niektórzy z nas z sentymentem wspomną czasy szkolne, a inni dostrzegą z jakimi obecnie problemami mierzy się młodzież. W powieści obok poważnych tematów jest też miejsce na zabawę i codzienne problemy nastolatków. Nie brakuje świetnych inicjatyw wśród uczniów, którzy chcą też pomagać innym. A w tle pobrzmiewa muzyka kapel szkolnych, ta lżejsza i ta cięższa w odbiorze.
Więc jak macie chwilę czasu, to zajrzyjcie do krakowskiego liceum i sprawdźcie czym zajmuje się młodzież. Nie samą nauką przecież ona żyje, mają oni tajemnice, marzenia i pragnienia. Chcą być akceptowani i robić pożyteczne rzeczy.
Za książkę dziękuję autorce Martynie Pawłowskiej – Dymek.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was moja opinia do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek.
tytuł: Stracone szczęście t.2
cykl: Wszyscy mamy źle w głowach.
autor: Martyna Pawłowska – Dymek
wydawnictwo: Empik Go
data wydania: 12 września 2022
ilość stron: ebook
ocena: 7/10
Dziękuję za recenzję! 🙂 Ciekawa sprawa z tym milczeniem. Moi bohaterowie rzeczywiście często milczą, gdy nie mogą znaleźć odpowiednich słów, a jednak to ich milczące towarzystwo potrafi być bardzo wspierające 🙂