Trzecia szansa czy trzecia ofiara …
Przy trzeciej ofierze liczba wzajemnych powiązań znacząco spada. Zostają tylko te właściwe, które pozwalają dopaść zabójcę.
Trzecia szansa
“Trzecia szansa” Wojciecha Wójcika jest powieścią, która potrafi jednych przyciągnąć do siebie, a drugich skutecznie zniechęcić. Miłośnicy klasycznych kryminałów mogą się nie odnaleźć i czuć się bardzo przytłoczeni ilością bohaterów i bardzo mocno rozbudowanym wątkiem historycznym. Ja jestem fanką twórczości Wojciecha Wójcika, ponieważ bardzo lubię sposób prowadzenia akcji przez autora i wiem, że pierwsze skrzypce w jego książkach wiedzie śledztwo, a nie opisy zbrodni. Śledztwo prowadzone w “Trzeciej szansie” przez Karolinę Nowak i jej konsultanta Krzysztofa Rozmusa bardzo mnie zainteresowało. Nie potrafiłam odłożyć książki na półkę zanim nie dowiedziałam się rozwiązania zagadki.
Przyczyną tego stanu rzeczy było nieszablonowy sposób poprowadzenia fabuły. I chociaż na początku jesteśmy świadkami dwóch morderstw, których dokonano na cmentarzach warszawskich z broni snajperskiej, to wydaje się, że nic ofiar nie łączy oprócz zabójcy. Jednak gdy kolejną ofiarą jest mieszkaniec z Nidzicy, którego zamordowano w taki sam sposób, to zmienia się wszystko. Policjanci dostają trzecią szansę na rozwikłanie zagadki. Teraz muszą znaleźć punkty styczne w tych morderstwach, a nie będzie to łatwe.
Nowa tożsamość
Po II wojnie światowej wiele osób z różnych przyczyn zmieniało swoją tożsamość, często było spowodowane to ich działalnością w czasie wojny. I aby uniknąć represji ze strony władz starali się zatrzeć wszelkie ślady z ich przeszłości. I tak było w przypadku bohaterów “Trzeciej szansy”. Kilku z nich postanowiło na nowo się narodzić. Motywacje ich działania były różne, ponieważ jedni byli żołnierzami AK lub partyzantami, inni natomiast mieli niechlubną przeszłość np. byli przestępcami lub katami w służbie bezpieki.
Ale nie tylko dorośli mieli zmieniane personalia. Zmian osobowych dokonywano także w stosunku do dzieci, które znajdowały się w sierocińcach. Służyło to dokonaniu nielegalnych adopcji i uniemożliwienie biologicznym rodzicom odnalezienie ich potomstwa. Pamiętajmy, że przez zawieruchę wojenną wiele rodzin zostało rozdzielonych. Czy było to dobre dla dzieci? Różnie z tym bywało. Przedstawiona historia w “Trzeciej szansie” momentami szokuje, ale tak wyglądały realia tamtych czasów.
Fikcyjne uśmiercanie […] wydawało z jednej strony ryzykowną grą. Wręcz rosyjską ruletką z szatanem. Z drugiej…ktoś musiał zginąć, choćby i na niby, by mógł narodzić się ktoś nowy. Fabrykacja tożsamości wymagała ofiar.
Podsumowanie
“Trzecią szansę” polecam każdemu czytelnikowi, który lubi historie wielowątkowe i nie przerażają go liczne nawiązania do historii Polski. Autor skutecznie wodzi czytelnika za nos podrzucając błędne tropy i udowadnia, że prawda może być skrzętnie ukrywana. Spreparowana tożsamość ma dać możliwość ułożenia sobie nowego życia i zatarcie przeszłości. Liczni bohaterowie mogą wprowadzić zamęt w trakcie czytania, ale i tu jest mała pomoc naukowa dla czytelników w postaci rozpisanych bohaterów powieści i co kilkadziesiąt stron uzupełniana o kolejne fakty. Bardzo ciekawy zabieg dający poczucie, że sami zamieniamy się w śledczych i sprawdzamy poprawność zapisów i co sami zapamiętaliśmy z czytanej lektury.
Zawiłość fabuły bardzo mi się podobała, a mocno rozbudowany wątek historyczny bardzo wpasował się w mój gust czytelniczy. Konstrukcja powieści udowadnia, że motywy działania zabójcy mogą sięgać kilkadziesiąt lat wstecz. A on tylko czeka na odpowiedni moment by zrealizować swój plan.
Polecam też waszej uwadze “Kurs na śmierć“, to od tej książki zaczęłam przygodę z twórczością autora.
Dziękuję wydawnictwu Zysk s-ka za egzemplarz do recenzji.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was moja opinia do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek.
tytuł: Trzecia szansa
autor: Wojciech Wójcik
wydawnictwo: Zysk s-ka
data wydania: 26 kwietnia 2022
ilość stron: 640
ocena: 8/10