Wstęp autora nazwany “Ostrzeżenie”
To nie jest bajka o rybaku, który złowił złotą rybkę.
To mogła być bajka o Was.
Piszę ją, aby ostrzec Was przed niebezpieczeństwem, abyście nie zostali ZŁOWIENI jak bohaterowie, których za moment Wam przedstawię.
Zagrożenia wirtualnego świata.
Rodzice w pędzącym świecie w jakim przyszło nam żyć mogą bagatelizować problem, jakim jest wciągnięcie do świata wirtualnego dzieci i młodzież. Jednak w pewnym momencie uzależnienie staje się tak bardzo widoczne, że zajmuje większość wolnego czasu dziecka. Każda ich wolna chwila jest przeznaczona na stały kontakt z wirtualną rzeczywistością, dlatego dążą oni do stałego dostępu do telefonu czy komputera. Wtedy każdy rodzic zastanawia się jak wyrwać złowione w sieć dzieci. I o tym właśnie jest ta historia. O ryzykownym pomyśle, na który nie każdy się odważy. Szalona terapia doktora Leopolda.
Złowieni.
Poznajcie bohaterów tej historii. To Kamila, która szuka okazji zakupowych niczym prawdziwy łowca. Kasia jest obserwatorem portali plotkarskich i społecznościowych. Żyje życiem innych i ciągle musi być na bieżąco. Piotrek z kolei komentuje wszystko w sieci, jak można się domyślić nie są to przychylne komentarze. Z kolei Wojtek jest maniakiem gier komputerowych. Bohaterowie są w podobnym wieku, na poziomie nauki licealnej. Każdy z różnym spojrzeniem na życie i odmiennym uzależnieniem. Jednak razem lądują w leśnej dziczy a dokładnie w pustej chacie bez dostępu do cywilizacji. Jak poradzą sobie w obcym miejscu, z nieznajomymi, bez jakiejkolwiek pomocy? Czy jakiekolwiek umiejętności, które sprawdzają się w wirtualnym świecie pomogą im chociaż trochę w tak bardzo odmiennej dla nich sytuacji? Tego musicie dowiedzieć się sięgając po tę historię.
Internet i komputer nie jest zły, tylko trzeba z niego korzystać rozsądnie.
A co słychać u doktora Leopolda?
Czeka na kolejnych “złowionych”.
Ku przestrodze.
Podsumowując jest to pozycja edukacyjna, która zwrócić ma naszą uwagę na problem uzależnienia i zatracenia w wirtualnym świecie. Historia ta dzięki krótkiej formie jest bardziej dostępna dla szerokiego grona czytelników. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów, dzięki temu łatwo można odnaleźć się w tej historii. Mnie osobiście brakowało więcej szczegółów i odczuć młodych bohaterów, którzy zostali wyrwani ze znanego im otoczenia i wystawieni na taką próbę. Ale najważniejsze jest to, że ostrzeżenie jest jasne dla każdego, kto sięgnie po tę krótką formę literacką. Dla młodzieży, która może zobaczyć w niej siebie lub swoich rówieśników oraz dla rodziców, którzy w codzienności mogą stracić czujność i bagatelizować problem.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami. Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni.
- Tytuł: Złowieni
- autor: Przemysław Bryła
- data wydania: 9 marca 2021
- wydawnictwo: Manufaktura słów
- ilość stron: 28
- ocena: 7/10