Synu, na wojnie nie masz być ani Polakiem, ani Niemcem. We wszystkich płynie tak samo czerwona krew, a wiem po sobie, że narodowość to tylko wpis w dokumentach. Masz być dobrym człowiekiem. Nawet na wojnie można nim być. Śpij, kiedy będzie można, uciekaj, kiedy będzie trzeba, i zabijaj tylko, jeśli będziesz musiał.
Po tamtej stronie chmur
Magda przez kilka złych decyzji i swój nałóg straciła pracę, którą bardzo lubiła. Wtedy jej rodzice wpadli na pomysł by zamieszkała z dziadkiem i nim się opiekowała, ponieważ starszy pan coraz częściej zapominał się. Nie pamiętał co robił przed chwilą, ale godzinami potrafił wspominać swoją młodość. Z początku Magda jego opowieści brała za fantazje, ale im dłużej słuchała opowieści dziadka, to bardziej utwierdzała się w przekonaniu, że dziadek nie zmyśla. A jego opowieści były barwne i bardzo ciekawe. Tylko jedno się nie zgadzało, jego imię i nazwisko. Dziadek twierdził, że nazywa się Bury-Steinke a nie Edward Kamiński. O co w tym wszystkim chodzi? Nikt w rodzinie nie wspominał, że dziadek zmienił nazwisko, ani co działo się z rodziną w czasie wojny. I jaki związek z Edwardem mają Bruno i Teodor, bracia bliźniacy, którzy pokochali lotnictwo? Ale o tym przeczytacie w powieści “Po tamtej stronie chmur” Tomasza Betchera.
Powiem wam, że historia dziadka wciągnęła mnie i to o wiele bardziej niż współczesne wydarzenia. Musicie wiedzieć, że fabuła została poprowadzona w dwutorowo, kiedyś i dziś. I chociaż relacje Magdy i jej siostry są bardzo burzliwe, a rodzice nie zawsze sprawiedliwie traktują córki. To relacja Edwarda od początku ma to coś, co przyciąga uwagę. Świetnie nakreślone tło społeczne, echa nadciągającej wojny i dramatyczne decyzje, które musiało podjąć wielu ludzi. I okazało się, że pochodzenie nie jest ważne jeżeli poglądy nie są zbieżne z poglądami władzy. Nienawiść zaczęła siać strach i zbierać plon.
I gdy tak krok po kroku poznawałam historię życia Edwarda, to okazało się, że w życiu jego wnuczek też się wiele działo. Może nie na taką skalę jaką on doświadczył, ale i u nich nie było nudy. Wiktoria jest przebojową kobietą, której wiele się wybacza i usprawiedliwia wybryki. Natomiast Magda żyje w cieniu młodszej siostry i ciągle jest punktowana za najmniejsze potknięcie i porównywana z siostrą. Dlatego nie dziwię się, że w pewnym momencie Magda miała dosyć i uciekła w alkohol by chociaż na chwilę zapomnieć. W dodatku jej praca jako pielęgniarka na oddziale onkologicznym dla dzieci też ją mocno obciążyła psychicznie.
Ja przepadłam w historii o braciach Bury – Steinke i siostrach Kamińskich. A samo zakończenie… to mistrzostwo pisarskie. W takim zawieszeniu zostałam i z mnóstwem pytań, że jak najszybciej muszę przeczytać “Po tamtej stronie piekła”. Autor nie powiedział ostatniego słowa i jestem ciekawa dalszych losów bohaterów.
Książkę wysłuchałam w aplikacji Empik Go.
Jeżeli jednak czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was moja opinia do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek.
- tytuł: Po tamtej stronie chmur
- cykl: Po tamtej stronie
- autor: Tomasz Betcher
- ilość stron: 320
- wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
- data wydania: 13.04.2022
- ocena: 8/10
- Audiobook
- Lektor: Diana Giurowa
- Czas trwania: 9 godz. 25 min.