Saga Krynicka druga część
Krynicka saga to opowieść o losach dwóch głównych bohaterek oraz ich młodych podopiecznych wyrywających się ku dorosłości.
Uwielbiam sagi, jak już poznam się z bohaterami jestem ciekawa co będzie dalej. O ile w pierwszej części poznawaliśmy ścieżki Krynicy i jej piękne zakamarki oraz bohaterów i powiązania. To w drugiej skupiamy się bardziej na ludziach, a Krynica jest tylko tłem do historii uczuć i zdarzeń głównych bohaterek i ich rodzin.
Saga Krynicka
Z radością i zaciekawieniem wróciłam do historii Aurelii i Matyldy bowiem te dwie panie zdominowały fabułę oraz ich rodzinne powiązania. Niestety nie zdradzę wam co się działo, bo porównując pierwszą część fabuła przesiadła się z dorożki do automobilu! O tym jest również mowa, jakie przemiany i rozwój następują w świecie. Jesteśmy z fabułą w okolicach roku 1905.
Jeszcze nigdy nie mieliśmy odkryć naukowych na tak wielką skalę. Maria Skłodowska-Curie z mężem dokonują nieprawdopodobnych badań. Ludwikowi Pasteurowi zawdzięczamy szczepionkę przeciwko wściekliźnie. Europa mocno się uprzemysławia, powstają ogromne fabryki w miejsce niegdysiejszych manufaktur. Za kilka lat automobile staną się zapewne najpopularniejszym środkiem transportu.
Damy i ich codzienność oraz dorastająca młodzież
W związku z tym, że historia jest opowiadana z punktu widzenia kobiet, a nasze damy są raczej wyemancypowane może i wzbudzają pewne zgorszenie, ale na pewno idą pod prąd z pewnymi działaniami. Mamy na przykład porównanie podejścia do wychowania dzieci. Dyscyplina i bicie czy upominanie i miłość oraz łagodność? Tak samo rola podziału kobiecych i męskich obowiązków. Gdzie kobiety również pilnują interesów na równi z mężczyznami i co trzeba przyznać wychodzi im to wspaniale, przecież chłopki równie ciężko pracują w polu.
– Masz zdecydowanie zbyt archaiczne poglądy. Świat się zmienia Klaro, czy tego chcemy czy nie. Trzeba iść z duchem czasu.
-Osoby takie jak ty naruszają odwieczny porządek.
-Mylisz się. Wiele kobiet zajętych jest pracą. Spójrz na chłopki albo wyrobnice usługujące choćby w pensjonatach. Wychodzą na całe dnie by pospołu z mężami zajmować się zarabianiem i utrzymaniem choćby swych rodzin.
Postęp, miłość, posag, salony
Ujął mnie piękny język wypowiedzi i troska męskich bohaterów o swoje miłe panie. Jest to historia, która odrywa nas od rzeczywistości i przenosi do bawialni między dzieci i ich psoty. Do Krynicy, która rozwija się z sezonu na sezon, pod strzechę chaty jak i do dworku. A tam ludzie i ich troski codzienności oraz porywy serca barwią nasze myśli o uczuciach, ludziach i postępie tamtych lat. W tej książce nie ma nazbyt wielu bohaterów, dzięki temu doskonale można połapać się w fabule.
Na większość rzeczy po prostu nie mamy wpływu. Musimy się na nie godzić,a im bardziej człowiek się szarpie rozdziera rany,tym jest mu trudniej.
Młodsi bohaterowie tej historii, którzy wprowadzają niejako zamęt, ale i ukazują cechy sprytu i nienawiści czy lekceważenia. Dlatego też spokój opiekunów przeplata się z wybrykami młodych, ocierając się wręcz o skandal. I miłość w tej historii również się pojawia, mimo iż w tamtych czasach była głównie kalkulowana z posagiem i majątkiem czy reputacją. Ale w tej historii stawiamy na odważne kroki odbiegające niejako od tego co wypada i jest to z jednej strony fantastyczne, przecież takie osoby, kiedyś wprowadzały zamęt do utartych schematów i dzięki nim mamy to co teraz jest codziennością.
Podłość oraz nienawiść, a z drugiej strony troska i szczere uczucia przeplatają się na stronach tej historii. A zakończenie historii zostało przerwane w kulminacyjnym wręcz momencie.
Bogaci z biednymi. Dobrze urodzenia z prostymi. Miłość jest dla każdego. Jednakowo kochają bogaci i biedni, kobiety i mężczyźni. Ważna jest szczerość.
Saga Krynicka
Dziękuję wydawnictwu MANDO za książkę do recenzji.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni.
Książka jest wpisana na naszą listę przeczytanych książek.
- Tytuł: Fantazje niewinnych lat
- cykl: saga Krynicka
- autor: Edyta Świętek
- data wydania: 17.05.2023
- wydawnictwo: Mando
- ilość stron: 416
- ocena: 8/10