Rozwód to jeszcze nie koniec świata – powiedziała łagodnie. – Najważniejsze jest jednak to, że nawet gdy rodzice przestają się kochać wzajemnie, to nie przestają kochać swoich dzieci.
Mam zaszczyt przedstawić Wam nasz patronat. Jest nim bajka terapeutyczna! Wyjątkowa, dlatego, że niesie pomoc najmłodszym w postaci zrozumienia trudnej sytuacji jaką jest rozwód. Ponadto bajka posiada czarno białe ilustracje, które dziecko może w dowolny sposób upiększyć. Ta historia mimo iż o trudnych sprawach, wnosi wiele światła i koloru!
W tej bajce na początku trafiamy na ryk lwa. Do tego mama lwica też krzyczy a małe lwiątko jest przerażone. Dlatego, gdy pada słowo „rozwód”, jest jeszcze bardziej przerażony i zagubiony. Mały bohater jest smutny i nieobecny myślami na lekcjach w cieniu starej akacji. Zwierzęta, które są kolegami z klasy naszego bohatera, zamiast go pocieszyć, zaczynają się wyśmiewać, że jest beksą i szukać w nim winy za rozwód rodziców. W ten harmider wchodzi nauczycielka pani Zebra. A ona ma sposób by pokazać, że łatwiej jest wytknąć czyjąś inność, i jakie uczucia mogą wywołać takie słowa. Nauczycielka tłumaczy wszystkim, że rozwód to jeszcze nie koniec świata, a rodzice lwiątka mimo, iż się rozstają- ciągle go kochają.
– Bo oni mówią… – zaczęło Małe Lwiątko już całkiem zapłakane
– że jeśli mój tata po rozwodzie nie da mamie haraczu, to nie będę go mógł widywać. Ten haracz to alimenty.
– Alimenty, to nie jest haracz! Skąd wam to przyszło na myśl? – zapytała nauczycielka. – Łacińskie alimentum znaczy tyle co: pokarm czyli jedzenie. Alimenty, to inaczej mówiąc, pomoc przeznaczona na utrzymanie dziecka. Na jedzenie, potrzebne rzeczy, naukę, żeby się mogło rozwijać, czy nawet na smakołyki, bo każdemu czasem należy się słodycz i przyjemność. Każdy rodzic jest za swoje dziecko odpowiedzialny i czy z nim mieszka czy też nie, to musi i zazwyczaj chce dbać, aby ono nie było głodne. To jest opieka.
Trudne terminy.
Historia nie skupia się jednak tylko na tytułowym problemie i trudnych słowach z nim związanymi. Mówi również o odpowiedzialności, jaką jest bycie starszym bratem, o adopcji gdzie “inność” rzuca się w oczy. Wiele razy w historii ukazana jest odmienność, która jest wyśmiewana. Jednak za każdym razem znajduje się ktoś kto wyjaśnia wyśmiewającym ten błąd i prowadzi jego myśli w stronę akceptacji. Każdego dnia napotykamy odmienność, dlatego ważne jest by pamiętać o jej akceptacji, wielokrotnie to właśnie dzieci nie zważają na różnice, które dorosłym bardzo często rzucają się w oczy. Tu wiec jest to nauka dla nas wszystkich. Poniższe tematy spotkamy w tej historii:
rozwód
patchworkowa rodzina
alimenty
adopcja
Wszystkie te terminy zostają wyjaśnione ale również pokazane są związane z nimi lęki i uczucia. Autorka bardzo trafnie ukazała strach wynikający z radykalnej zmiany w życiu bohatera bajki, które odczuwają dzieci. W końcu jest to historia napisana na zamówienie Michałka, dzielnego chłopca, który zainspirował pisarkę. Dzięki usadzeniu historii w szkole,ukazuje reakcję rówieśników i otoczenia na sytuację lwiątka. Wielokrotnie w tej bajce znajdziemy momenty przypominające by zważać na uczucia innych. Uczy empatii oraz akceptacji.
Zwierzątka słuchały w skupieniu i radowały się z pochwał, lecz jednocześnie się zawstydziły. Pani Zebra bowiem pokazała każdemu jego odmienność, którą można było w złośliwy sposób wyśmiać, a zaraz potem zrobiła z tej odmienności atut, z którego każdy mógł być dumny.
Podsumowanie.
Mądra bajka, która dzięki bohaterom prosto z dżungli, zupełnie różnych i kolorowych pokazuje problemy tych małych i tych większych w świecie ludzi. Dzięki tak odmiennym bohaterom łatwiej jest uczulić dzieci na odmienność i przypomnieć o akceptacji. Bardzo dziękuję autorce za podjęcie się wytłumaczenia tych trudnych tematów dzieciom. Autorka ma na swoim koncie już kilka opowieści dla dzieci, a jak wiadomo to bardzo wymagający czytelnicy. Dlatego mam nadzieję, że ta bajka pomoże niejednokrotnie rozjaśnić ciemne niebo wielu dzieci. Bajka terapeutyczna dedykowana jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, wydana została w twardej oprawie. Bajka posiada dużą czcionkę oraz wytłuszczone ważniejsze słowa. Dla dzieci i dorosłych na zakręcie życiowym oraz dla tych, którzy chcą zwrócić uwagę swoich pociech na uczucia innych i odmienne sytuacje, które w życiu wokół nas się zdarzają.
- Tytuł: Rozwód to jeszcze nie koniec świata!
- autor: Agnieszka Kazała
- data wydania: 13 października 2021
- wydawnictwo: Literackie Białe Pióro
- ilość stron: 98
- ocena:10/10