W rozmowach z dziećmi o ich prawach pomaga ta książka. W dynamicznych, a czasami także dowcipnych tekstach przedstawia konkretne, bliskie najmłodszym sytuacje. Z łatwością dają się one wykorzystać do pogłębionej refleksji na temat praw dziecka.
Dwunastu autorów napisało 12 opowiadań, które opisują kluczowe prawa dzieci.
Fragment książki.
Każda historia opowiada o prawach ważnych dla dzieci. Książka ta nie unika trudnych tematów, przedstawia dzieci w różnych sytuacjach. Dzieci znajdują się również w różnych rodzinach, często niekompletnych. Książka ta otwiera wiele tematów o których warto porozmawiać. Oprócz omawiania samych praw, uświadomi dziecko, że nie każda rodzina składa się z rodziców i dzieci oraz na to by nie oceniać nikogo zbyt pochopnie. To co widać na pierwszy rzut oka nie zawsze odpowiada prawdzie. Wybrałam kilka opowiadań by można było zobaczyć różnorodność tematów tak jak wielu autorów tej książki.
Prawo do utrzymywania kontaktu z rodzicami, czyli TATO, GDZIE JESTEŚ
W tej historii głównym bohaterem jest mały Mateusz, którego wychowuje tylko mama. Chłopiec nie ma pojęcia jak wygląda jego tata ale boi się zapytać o to swoją mamę, ponieważ dziwnie reaguje na takie pytania. Chłopiec czuje się wspaniale z mamą jednak są momenty w których myśli, że jego szczęście jest niekompletne. Pod wpływem impulsu postanawia odnaleźć tatę. Tylko jest to bardzo trudne w dużym mieście. Ta sytuacja uświadomiła mamie małego bohatera, że czas na zmiany…
Prawo do informacji, czyli O JURKU, KTÓRY MARZYŁ O TELEWIZORZE.
Maria Szarf,
Jurek marzył o telewizorze. Głównie ze względu na to, że nie miał pojęcia o czym rozmawiają jego rówieśnicy. Wszelkie bajki i ich bohaterowie były dla niego zagadką. I to nie tak, pomyślicie sobie, że nie oglądał nic. O nie! Programy przyrodnicze, z rodzicami często się zdarzały. Chłopiec poznaje nowego kolegę, Arka. Jego tata jest żołnierzem służącym na misji. Chłopiec jest z niego bardzo dumny. Okazuje się, że jego tata jest dla niego BOHATEREM! Przy tej okazji Jurek dowiedział się, że bohaterowie to nie tylko postacie z bajek. Bardzo ważne jest tutaj uświadomienie dzieci, że niektóre treści muszą być dostosowane do ich wieku.
Ale o wyborze kanałów zdecydują rodzice. Mam nadzieję, ze tak jak ja wolisz ciekawe programy i mądre bajki.
-Wszystko lubię tak jak ty – szepnąłem i pocałowałem go w policzek. Wujek powiedział mi też, że założył w moim komputerze blokadę na niektóre strony w internecie. Zanim zdążyłem się zmartwić, wytłumaczył, że to po to, by mnie chronić.
-Nie chciałbym, żeby mojego ukochanego siostrzeńca straszyli zamaskowani bandyci. Albo żeby groźne orki szczerzyły na niego kły, gdy wcale się tego nie spodziewa.
Prawo do właściwych warunków i godnego życia, czyli PLACKI ZIEMNIACZANE
Maria Ewa Letki,
Poznajcie rodzinę składającą się z babci, dziadka i trójki wnucząt, która była biedna. Rodzice wyjechali w świat wiec dzieci zostały pod opieką dziadków. Babcia i dziadek opiekowali się dziećmi jak potrafili najlepiej na swoje warunki. Jednak pewnego dnia z nieoczekiwaną wizytą, przyszła Pani sprawdzająca ich warunki. Przez tą wizytę nagle przytulne mieszkanko wydało się dzieciom ciasne i brudne. Babcia z dziadkiem również się zmartwili. Przecież wszyscy się kochali i chcieli z sobą mieszkać, czy to niewystarczający powód by móc ze sobą zostać? Jak zakończy się ta historia? Musicie sprawdzić sami.
Dzieci biedne wiedzą, ze na świecie są dzieci bogate. Ale czy te drugie wiedzą o istnieniu tych pierwszych?
Prawo do nauki czyli O CHŁOPCU, KTÓRY SPÓŹNIAŁ SIĘ DO SZKOŁY
Poznajcie Stefana, który niestety codziennie spóźniał się do szkoły, często zapominał różnych rzeczy potrzebnych na zajęcia, a zadanie domowe odrabiał na przerwach!
Jednak pierwsze wrażenie okazuje się bardzo mylne! Pewien nauczyciel zainteresują się powodem spóźnień chłopca i wyobraźcie sobie, że dzięki temu jego rodzice zrozumieją że Stefan ma przed sobą duże możliwości, dzięki jego inteligencji i chęci do nauki.
Ciężko jest opisać o wszystkich historiach i problemach, które zostały tutaj poruszone. Dlatego zachęcam do zapoznania się z tą pozycją. Zdziwicie się jak wiele historii poruszono, skupiając się tylko na kilku prawach dzieci. Dzięki temu, że książkę stworzyło wielu autorów, każdy ze swojego punktu widzenia i zupełnie odmiennie ułożył historię.
A może polecicie coś nam?
Zapraszamy do kącika Krzysia czyli wszystkie bajki opisane przez nas.
Tytuł 12 ważnych praw
Seria 12 ważnych
autor: praca zbiorowa
data wydania: 12 sierpnia 2015
wydawnictwo: Centrum edukacji dziecięcej
ilość stron: 128
ocena: 8/10