
Z muzyką jest jak z miłością. Można od niej uciekać, zajmować głowę innymi sprawami, ale pewnego dnia przypomni nam o swoim istnieniu, choćbyśmy bronili się przed nią z całych sił.
Kilka słów tytułem wprowadzenia
Dzisiaj mam dla was historię trochę nostalgiczną, trochę smutną, dającą nadzieję na lepsze jutro. Powieść “Kształt dźwięku” Pauli Er jest historią dojrzałej kobiety, która z pozoru wiedzie szczęśliwe życie, ale jest pewne ale …
Tęsknota, miłość, rozczarowanie …
Gdy opadną pierwsze uniesienia, które towarzyszą młodym małżonkom, zaczyna się zwykłe życie zaczyna się dostrzegać blaski i cienie małżeństwa. Nawet najbardziej zgodne małżeństwa z czasem popadają w rutynę i zaczynają się od siebie oddalać. Tym bardziej to jest widoczne, gdy staż małżeński jest już wieloletni. W powieści “Kształt dźwięku” mogłam obserwować codzienne zmagania Marii z osamotnieniem, brakiem zainteresowania jej osobą ze strony męża. Kobieta była złakniona miłości i zwykłej bliskości ukochanego mężczyzny. Jednak on wolał poświęcać swój czas pracy, a żonę traktował instrumentalnie. Jego dążenie do posiadania dziecka zamieniła się w obsesję. Z czasem pokazał swoją drugą twarz, mężczyzny zazdrosnego, gotowego posunąć się do szantażu i manipulacji.
Czytając historię Marii i jej męża, mogłam zaobserwować jak następował powolny proces rozpadu ich małżeństwa. Gdy zabrakło szczerych rozmów, miłość między nimi pozostała tylko wspomnieniem. Kobieta z każdym dniem coraz bardziej uświadamiała sobie, że w końcu musi zawalczyć o swoje marzenia i szczęście. I tak stanęła przed trudnym wyborem, gdy na jej drodze stanął Jakub. Mężczyzna, który była przeciwieństwem jej męża pod każdym względem. Czy wybrać dotychczasowe życie, znane ale nie dające jej satysfakcji? A może postawić wszystko na jedną kartę i zawalczyć o miłość? Każdy z tych wyborów jest trudny i ktoś zostanie skrzywdzony.
Tak, niekiedy los podtyka nam pod nos szczęście, a my go nie zauważamy.
Problemy Dorosłych Dzieci Alkoholików DDA
Autorka poruszyła w powieści bardzo trudny, a zarazem delikatny problem społeczny jakim jest radzenie sobie z życiem przez dorosłe dzieci alkoholików. Niestety choroba alkoholowa dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale całą rodzinę. Najtrudniej mają dzieci, które są zmuszone żyć w rodzinie, w której alkohol jest ważniejszy od nich. Często muszą bardzo szybko dorosnąć, biorąc odpowiedzialność za młodsze rodzeństwo. Codzienne awantury i wyzwiska sprawiają, że takie dzieci wyrastają na osoby niepewne swojej wartości, czują się gorsze. Bardzo pomocne w takich sytuacjach są terapie. Z takimi problemami musiał zmierzyć się Jakub, który mimo młodego wieku został bardzo boleśnie doświadczony przez los. Wsparciem dla niego był tylko dziadek.
Muzyka
Muzyka jest nieodłącznym elementem w powieści. To właśnie ona daje ukojenie Jakubowi, gdy jest mu źle i chce uciec od swoich problemów. Muzyka staje się też początkiem do zawarcia znajomości Marii z Jakubem. Sposób gry na pianinie przez młodego mężczyznę sprawia, że Maria jest nią oczarowana i chłonie każdą nutę. Koncerty, których ma przyjemność słuchać dają jej możliwość przeżywania każdego usłyszanego utworu, którego melodia towarzyszy jej w każdej chwili.
Podsumowanie
Polecam wam powieść “Kształt dźwięku”. Jest to historia pełna refleksji i bardzo trafnych spostrzeżeń dotyczących otaczającej nas rzeczywistości. Autorka nie boi się poruszać trudne tematy takie jak choroba alkoholowa, pragnienie posiadania dzieci, wpadnięcie w pułapkę rutyny w małżeństwie. Historia Marii pokazuje, że warto walczyć o swoje szczęście. Czasami strach przed nieznanym nas blokuje. Czytając “Kształt dźwięku” doświadczycie całej palety emocji. Będziecie się cieszyć, smucić, ogarnie was złość, ale też poznacie smak nadziei i marzeń.
Warto zwrócić uwagę na piękną okładkę, która kusi sielskim widokiem. Jednak pod pięknym opakowaniem kryje się bardzo przejmująca historia ludzi, którzy na drodze swojego życia gdzieś zgubili się.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Novae Res.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią,
może moja opinia Was do tego skłoni.
Jestem zaciekawiona.