Premiery
Premiery, ach premiery… Za każdym razem z wypiekami na twarzy przeglądamy premiery książkowe na kolejny miesiąc. I chociaż mamy półmetek wakacji, to autorzy i wydawnictwa nie próżnują. Obfitość tytułów premier sierpniowych zaskoczyła nas. Starałyśmy się wybrać te najciekawsze dla nas, ale pozostało jeszcze wiele tytułów, które nas kusiły. Więc wybaczcie, ale nie wszystkie tytuły tu się pojawiły. Dlatego polećcie nam swoje propozycje.
My w sierpniu mamy trzy patronaty, ale na razie możemy się pochwalić tylko jednym. Powiemy wam, że każdy z nich jest wyjątkowy.
Waszej uwadze w tym miesiącu polecamy powieści obyczajowe i bajki. Każdy z proponowanych tytułów jest wyjątkowy i wart czytelniczej uwagi.
I pamiętajcie, to co zobaczycie w naszych propozycjach nie da się odzobaczyć 😁, bo okładki są cudne.
7.08
Dla Liliany, absolwentki studiów stomatologicznych, praca w gabinecie dentystycznym matki nie jest szczytem marzeń. Pierwszy sprzeciw rodzi poważne konsekwencje – dziewczyna musi radzić sobie sama.
Otuchy dodaje jej wolontariat w fundacji Cztery Kopyta, jednak tam również, wraz z pojawieniem się nowego prezesa, Bartka, pojawiają się problemy. Liliana wpada w wir manipulacji i mimo ciężkiej pracy ma ciągłe poczucie, że jest niewystarczająco dobra zarówno dla swojej mamy, jak i innych.
Czy fundacja Cztery Kopyta przetrwa machlojki Bartka, a Liliana wygrzebie się z kłopotów, w które sama się wpakowała, chcąc nieść pomoc?
Kamila Majewska, lit. obyczajowa, wyd. Filia
12.08
Szczęśliwe dzieciństwo Patrycji kończy się wraz ze śmiercią matki. Ojciec, zaabsorbowany nowym małżeństwem, zawozi córkę na wieś – na kilka tygodni, które zamieniają się w lata. Kiedy umierając wyjawia jej rodzinną tajemnicę, dziewczyna już wie, że może liczyć tylko na siebie. Zostawia za sobą ciężką pracę na gospodarstwie, nieprzyjaznych ludzi, nieszczęśliwą miłość i wyrusza w podróż, by zrealizować swoje marzenia. Przypadkowe spotkanie z zupełnie obcą kobietą otwiera nowy rozdział w jej życiu.
Czy wystarczy Patrycji determinacji, aby przezwyciężyć brzemię przeszłości? Czy osiągnie sukces jako projektantka mody?
Anna Stryjewska opowiada o dzieciństwie naznaczonym samotnością i odrzuceniem. Dowodzi jednocześnie, że w największym mroku tli się nadzieja na szczęśliwe życie.
Nowe, zmienione i poprawione wydanie na podstawie książki Pocałunek morza.
Anna Stryjewska, lit. obyczajowa, wyd. Szara Godzina
14.08
Życie za klasztorną furtą nie należy do najłatwiejszych. Matka prowincjalna, zakonnica starej daty, nie nadąża za zmianami zachodzącymi w codzienności świeckich, ale i w murach zakonnych. Spada liczba powołań, rośnie liczba odejść. Rada Generalna próbuje wprowadzić zmiany mające zatrzymać ten proces.
Nie jest to jednak machina, a żywi ludzie, którzy czują, walczą z samotnością, rywalizacją, odtrąceniem i… miłością.
Sprawę komplikują mężczyźni. Młody, przystojny wikary Marcel i proboszcz Robert – obydwaj uwikłani w romanse z zakonnicami, ale każdy z nich inaczej…
Co z tego wyniknie? Która miłość okaże się tą prawdziwą?
Sylwia Kubik, lit. obyczajowa, wyd. Filia
14.08
Pełna emocji, poruszająca powieść o determinacji i poświęceniu kobiet walczących o wolną Polskę.
Wybuch II wojny światowej i wieloletnia okupacja Polski krzyżuje plany dobrze zapowiadającej się pianistce – Amelii Bogdańskiej. Talent odziedziczony po brutalnie zabitym przez nazistów ojcu nie może rozkwitnąć. By zarobić na utrzymanie, kobieta ima się różnych zajęć, choć wciąż marzy o koncertach w wolnej Europie. Za sprawą młodszych braci, którzy decydują się przystąpić do powstania, zaczyna zastanawiać się, w jaki sposób może ich chronić. To prowadzi do rozlicznych kłótni między rodzeństwem i do podjęcia przez Amelię zaskakującej decyzji, która na zawsze odmieni jej los…
Aneta Krasińska, lit. obyczajowa, wyd. Skarpa Warszawska
22.08
Jaśmina Wigura jest panną o nieposzlakowanej reputacji i dobrych manierach, choć za słodką buzią i nieśmiałym zachowaniem skrywa żelazną wolę i błyskotliwą inteligencję, a nad towarzyskie flirty przedkłada pasję do ziołolecznictwa i leczenia zwierząt. W Noc Kupały jej serce skrada Dalegor Kossakowski, dziedzic arystokratycznego rodu i hodowca ogierów czystej krwi arabskiej. To staje się początkiem komedii pomyłek, romantycznych uniesień, rodzinnych tajemnic i międzynarodowych spisków. By ratować rodzinny majątek przed ruiną, Jaśmina decyduje się podjąć działania, w wyniku których sama wpada w kłopoty. Co z tym będą mieli wspólnego sułtan i jego harem oraz handlarze niewolników?
Córki botanika. Zielarki to dwutomowa powieść romantyczno-przygodowa, rozgrywająca się na początku XIX wieku nad Narwią i w krajach Orientu. Jej bohaterkami są Jaśmina i Rozalia, którym ojciec, baron Wigura, przekazał zamiłowanie do botanicznych eksperymentów, ludowej wiedzy i niezgłębionych tajemnic świata. W powieści występują postacie znane z cyklu W dolinie Narwi oraz Córki botanika. Bliźniaczki Urszuli Gajdowskiej.
Urszula Gajdowska, lit. obyczajowa. wyd. Szara Godzina
22.08
Rozalia Wigura słynie z wytwarzania ziołowych nalewek, maści i mikstur, które leczą ciała i dusze panien z towarzystwa. Choć świetnie radzi sobie z ujeżdżaniem koni, zarządzaniem majątkiem i wierzy w niezależność kobiet, marzy o spokojnym życiu u boku ukochanego mężczyzny. Niestety, Julian Zaręba, który smalił do niej cholewki przez lata, budząc nadzieję na małżeńskie szczęście, dał nogę… Nieoczekiwane spotkanie wciąga Rozalię w niebezpieczne śledztwo dotyczące pochodzenia ukochanego.
Kto jest kim w grze, w której stawką jest życie? Czy prawda o wydarzeniach sprzed lat ujrzy światło dzienne?
Córki botanika. Zielarki to dwutomowa powieść romantyczno-przygodowa, rozgrywająca się na początku XIX wieku nad Narwią i w krajach Orientu. Jej bohaterkami są Jaśmina i Rozalia, którym ojciec, baron Wigura, przekazał zamiłowanie do botanicznych eksperymentów, ludowej wiedzy i niezgłębionych tajemnic świata. W powieści występują postacie znane z cyklu W dolinie Narwi oraz Córki botanika. Bliźniaczki Urszuli Gajdowskiej.
Urszula Gajdowska, lit. obyczajowa. wyd. Szara Godzina
26.08
Ola właśnie kończy studia. Ma cudowne przyjaciółki i kochającą rodzinę, która wydaje się idealna. Trzy lata wcześniej wydarzyło się jednak nieszczęście – bliźniak Oli miał wypadek na stoku narciarskim i zmarł. Dziewczyna próbuje ułożyć sobie świat bez brata, z którym była bardzo blisko, lecz nadal za nim tęskni. Długo nie jest w stanie pojechać do małej miejscowości w górach, w której spędziła z Szymonem ostatnie dni jego życia. Kiedy w końcu rodzina decyduje się na wyjazd, na jaw zaczynają wychodzić tajemnice skrywane przez jej członków.
Czy Ola odkryje, co naprawdę wydarzyło się przed trzema laty?
Jakie sekrety mają przed sobą jej bliscy?
I kim jest tajemniczy chłopak, który również chce poznać przyczynę śmierci Szymona?
Paulina Wiśniewska, lit. obyczajowa, wyd. Lucky
27.08 Lekarstwo na miłość
Zosia wyszła za mąż, żeby zrobić na złość chłopakowi, który był jej pierwszą wielką miłością. Kiedy po latach prawie udało jej się o nim zapomnieć, los nieoczekiwanie postawił go na jej drodze: starszego o dwadzieścia lat, lecz wciąż tak samo przystojnego.
Ola jest żoną Marka, wspólnie wychowują dwójkę dzieci i mieszkają w starym, zaniedbanym domu. Podobnie jak Zosia, Ola nie jest szczęśliwa w małżeństwie. Ona i Marek oczekują od życia czegoś innego. Po prostu mieli pecha, że się spotkali, a później zabrakło im odwagi, by coś zmienić.
Żadna z kobiet jeszcze nie wie, że życie szykuje im niespodzianki i tylko od nich zależy, czy postawią siebie na pierwszym miejscu i wykorzystają podarowane szanse.
Agnieszka Łepki, lit. obyczajowa, wyd. Replika
Premiera 28 sierpnia
Czorcik to bystra, wesoła i ciekawa świata dziewczynka. Właśnie zaczęła swój ostatni rok w przedszkolu. Przez 12 miesięcy towarzyszymy jej w radościach i smutkach: gdy rusza się ząb, pojawiają się kłopoty w przyjaźni, i gdy starszy brat Foszek robi psikusy. Celebrujemy święta: Halloween, Boże Narodzenie, Wielkanoc oraz codzienność: zbieranie jesiennych liści, grzybobranie, przedszkolną wycieczkę i ognisko. Każdy rozdział książki to duża dawka humoru i ciepły klimat rodzicielstwa bliskości.
Małgorzata Starosta, bajka, wyd. Dwukropek
28 sierpnia
Jakie niespodzianki może przynieść los?
Justyna i Janek funkcjonują w skrajnie odmiennych światach. Ona jest świetnie usytuowana i prowadzi bogate życie towarzyskie, ale w konsekwencji jednej złej decyzji traci wszystko. On samotnie wychowuje trójkę dzieci, praca nie daje mu satysfakcji, a ciągłe kłopoty finansowe piętrzą trudności.
Co się stanie, gdy ścieżki tych dwojga się przetną? Justyna, mierząc się z przeszłością, zapragnie bezinteresownie pomóc Jankowi, on natomiast wreszcie zda sobie sprawę, że w pojedynkę wszystkiemu nie podoła.
Czy łącząc swoje słabości, zyskają moc, która poprowadzi ich do szczęścia?
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
28 sierpnia
DRUGA CZĘŚĆ „SAGI ESTERY”
Estera Kaufmann jest poruszona rodzinną tragedią przyjaciela – Ludwik spowodował wypadek, w którym zginęła jego matka. Poczucie winy jest ogromne i mężczyzna nie potrafi dojść do siebie. Estera pragnie być przy nim w trudnych chwilach, a jednocześnie ma ogromny dylemat. Kiedyś odrzuciła jego miłość. Czy bolesne chwile sprawią, że Estera zmieni zdanie? Wspólna podróż do Włoch daje Ludwikowi nadzieję. Serce dziewczyny jest jednak rozdarte. Współczuje przyjacielowi, ale równocześnie myśli o innym mężczyźnie, który skradł jej serce.
Sytuacja polityczna w Europie staje się coraz bardziej napięta. Wszyscy z niepokojem patrzą w stronę Niemiec. Manfred doskonale czuje się szeregach SS. Gdy poznaje w obozie w Dachau swoją przyrodnią siostrę, snuje plany o zemście. Nie może darować ojcu zdrady. Jednocześnie przychodzą wieści o dawnej kochance, które sprawiają, że cały jego świat wywraca się do góry nogami.
Nawet najbardziej przemyślane decyzje mogą ulec zmianie,
gdy w grę wchodzą silne uczucia.
Jak odmienią się losy bohaterów sagi?
Wiktoria Gische, lit. obyczajowa, wyd. Mando
28.08 Spacer po Weronie Roma Fiszer
Sielankową miłość Elizy i Maxa zakłóci dramatyczna różnica zdań.
Poszło w niej o pytania ich dzieci oraz o… rycerzy i zakony. Eliza stawia sprawę na ostrzu noża, a Max dopiero poniewczasie zda sobie sprawę, że to nie był zwykły incydent. Czuje, że jeśli nie sprosta oczekiwaniom żony, ich związkowi mogą grozić zawirowania.
W dalekiej Prowansji, dokąd uda się w poszukiwaniu odpowiedzi, natknie się na tajemnicę pięknej Nicole. Odkryje, że dziewczyna wpadła w sidła dawnych heretyckich doktryn. Prowadząc dyskusje z jej dziadkiem pozna historię krucjat na katarów w Langwedocji i przyjrzy się jego życiowej drodze. To go natchnie do wcielenia zmian także u siebie.
Tymczasem Jadzia opowie o swoim trudnym „życiu” z ojcem, a młodsza siostra Elizy Jagódka postanowi pójść z Paolem pod balkon Julii w Weronie…
Jakie będą efekty wyjazdu Maxa do Francji i jak oceni je Eliza?
Czy Jadzia pogodzi się z ojcem, a Nicole zmieni poglądy?
Co wyniknie ze spaceru Jagódki po Weronie?
Roma J. Fiszer, lit. obyczajowa, wyd. Purple Book
Premiera 29.08 NASZ PATRONAT
“(Nie)zwykła córka” to bajka terapeutyczna opowiadająca o adopcji. Mała Żanetka dowiaduje się od koleżanki, że jest adoptowana, a jej mama i tata, nie są jej rodzicami. Dziewczynka ucieka z domu, chcąc odszukać “prawdziwą” mamę. Niestety gubi się w lesie i trafia do niezwykłego gospodarstwa, gdzie poznaje mnóstwo zwierząt. Zaczyna rozumieć, że tęskni za rodziną w której się wychowała.
Bajka jest przeznaczona dla wszystkich dzieci, ponieważ w prosty sposób tłumaczy czym jest adopcja i jak wiele miłości rodzice dają swojemu dziecku. I że dziecko adoptowane nie jest gorsze, i nie jest powodem do drwin. Jest tak samo zwyczajnie – niezwykłe jak inne dzieci.
Zdjęcie ze strony autorki Jolanaty Bartoś, bajka, wyd. Literackie Białe Pióro
Serdecznie polecam “Sanitariuszkę” uwadze Czytelników.