Jeżeli czujesz się osamotniona ze swoimi problemami, przeczytaj tę książkę i z pewnością to uczucie zniknie.
Bo ja też tak czasem mam, jak ty.
Też tak mam
Ta książka narobiła sporo zamętu w mojej głowie. Była niejako ciosem i ukojeniem. Właściwie to fizycznie momentami odczuwałam ból bohaterek, kobiet, każdej z nas.
Ta książka to zbiór wywiadów, historii, komentarzy, głosów wielu kobiet ubranych w słowa i przedstawionych przez autorkę Magdalenę Kostyszyn, prowadzącą profil Chujowa Pani Domu. Przy niej wyrosła społeczność wspierająca się w każdej sytuacji. Głównie tej codziennej, gdzie wszystko może się zdarzyć. Jak na reportaż przystało, dotknęło najbardziej bolesnych fragmentów naszego życia.
Rozdziały tematyczne, ból podzielony na tematy.
Książka jest podzielona na kilka sfer. Wszystkie łączą się w jeden ból, menstruacyjny, samotności czy macierzyństwa. Momentami czytałam swoje myśli upchane w kąt świadomości, krzyczące o niesprawiedliwości. Słowa odważne, których ja nigdy nie powiedziałam na głos, ale ona miała odwagę o tym powiedzieć, a autorka przedstawić to w jasny sposób. I ten głos jest potrzebny.
Innym razem czułam ból, z którym nigdy się nie spotkałam i dziękowałam w duchu, że mnie to nie spotkało. A czasem po prostu płakałam z tą, która straciła mamę lub przy tej dziewczynie, która została zgwałcona. Często niewybredne komentarze czy gwizdy na ulicy, lub ręce lądujące nie tam gdzie trzeba na naszym ciele. Każda z nas to przeszła, ten paraliżujący strach, który odbiera nam siły na jakąkolwiek reakcję na niesprawiedliwość.
Krótka sukienka, obcisły albo prześwitujący top, buty na obcasie – to nie one są powodem chamskich komentarzy ani gwałtów. Za napaść o charakterze seksualnym zawsze odpowiadają sprawcy, nigdy długość twojej spódnicy.
Czerwona okładka tej książki, to trochę jak krew comiesięcznego okresu i ból wszystkich kobiet, które są niezrozumiane. Nie tylko przez kilka dni w miesiącu ale te, które trwają przy swoich niepełnosprawnych dzieciach bez odpoczynku, chwili dla siebie. Kobiety, które nie są zrozumiane, ponieważ nie mają dzieci z różnych powodów, a przecież w Polsce ciągle patrzy się na takie ze zdziwieniem. A te głosy pozwalają wiele zrozumieć, pokazują perspektywę i inne widzenie niż nasze własne oraz to “społecznie przyjęte”. Kobiety, które doznały przemocy ekonomicznej czy te, które są szczęśliwe, prowadząc dom. Bo każda z nas wie, jaka to ciężka praca. Wiemy, a mimo to, takie kobiety pozostają niezrozumiane.
To nie jest książka dla każdego
Nie polecam książki tym, którzy nie mają otwartości i zrozumienia. Dla tych, którym życie nie dało po dupie. Bo przecież jest druga strona z której nie dostajemy wsparcia. Która zbywa nasze problemy nazywając je fanaberiami. Ciotki i matki niepotrafiące przyjąć naszych wyborów. Koleżanki wypierające fakt nierównego podziału obowiązków.
Dlatego uważam, że lepiej jest przeczytać o tym w wywiadach i zrozumieć inny punkt widzenia nie musieć doświadczać tego na własnej skórze.
KAROLINA: Nieważne, ile zarabiałam, zawsze było za mało. Nieważne, ile wydawałam, zawsze było za dużo. Kontrolował każdy mój wydatek każdą wypłatę.
EWA: (…) Zostaję więc bezrobotna – to wybór zgodny z moimi przekonaniami. Nie każdy musi mnie rozumieć. Ba! To, że wiele osób nie będzie w stanie tego pojąć, zupełnie mi już nie przeszkadza.
FAUSTYNA: Ludzie boją się różnych rzeczy, węży, pająków, kur… mnie najbardziej przeraża nieuleczalna choroba dziecka. (…) Myśl, że moje dziecko mogłoby urodzić się chore, a w obliczu obecnego prawa, nawet nie miałabym wyboru, czy chciałabym donosić taką ciążę, absolutnie mnie paraliżuje.
Książka z własnego zbioru.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was moja opinia do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek
- Tytuł: Też tak mam!
- autorka: Magdalena Kostyszyn
- data wydania: 10.11.2021
- wydawnictwo: W.A.B
- ilość stron: 304
- ocena: 10/10