Wszystkie wojny, rewolucje, rzezie religijne czy etniczne, to efekt tymczasowego zdjęcia z człowieka kary za swe czyny.
Pomruk
Mówią, że jak ma się wszystkiego dosyć i chce się uciec od problemów, to należy rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady. W góry, które zachwycają swym pięknem a zarazem są bardzo tajemnicze. Małe zaludnienie jest dodatkowym atutem, bo można się ukryć. Trzeba tylko znaleźć dla siebie idealne miejsce w którym rozpocznie się nowe życie, a i nie rzadko z nową tożsamością.
I tak postąpił Stanisław Stadnicki z powieści „Pomruk” Michała Śmielaka. Mężczyzna, który dzierżył władzę i jako szara eminencja rozdawał karty w grze politycznej i biznesowej, z dnia na dzień zostawił wszystko i wyjechał. Dramat, który rozegrał się w dniu jego urodzin, spowodował że postanowił odciąć się od dawnego życia. Tylko czy można uciec od przeszłości i nie wyjaśnionych spraw?
Tajemnice i hermetyczne społeczeństwo
Pomruk to mała wieś, której społeczność stanowią ludzie z licznymi tajemnicami. Bardzo nie lubią przyjezdnych, którzy chcą się osiedlić w ich wiosce. I jakimś dziwnym zrządzeniem losu Stanisław nie tylko osiedla się w Pomruku, ale też zyskuje akceptację lokalnej społeczności. Żyje według schematu, który zapewnia mu spokój, ale… No właśnie, ten spokój nie może trwać wiecznie. Niedaleko jego domu ktoś zamordował młodą kobietę i odtąd nic już nie będzie takie samo. Ktoś zaczyna mordować kolejne osoby, a związek między nimi jest trudny do ustalenia.
A do tego krąży legenda o Biesie, który co jakiś czas domaga się ofiar w ludziach. W dodatku coraz częściej w rozmowach mieszkańców pojawia się Grześ Wieżtyca, ale nie są oni skorzy do dzielenia się swoją wiedzą z policją i Stadnickim.
I tym sposobem spokojne życie mieszkańców zostało zakłócone. Zaczynają się oni obawiać nie tylko grasującego mordercy, ale przede wszystkim, że ich tajemnice zostaną ujawnione i będą musieli ponieść konsekwencje swoich czynów.
Nie ma złej pogody na czytanie książki, są tylko nieodpowiednio dobrane lektury (…)
Podsumowanie
Jeżeli szukacie powieści, która wzbudza w was niepokój a zarazem ciekawość, to sięgnijcie po „Pomruk” Michała Śmielaka. Jest to powieść z licznymi zwrotami akcji, okraszona sporą dawką tajemniczości a do tego doprawiona grozą i tajemniczością. Tu nic nie jest oczywiste, bo liczne tropy okazują się fałszywe. A uzyskanie prawdziwych informacji wydaje się niemożliwe. Jednak ambitny policjant, któremu powierzono śledztwo nie poddaje się. On wie, że rozwiązanie zagadki znajduje się w Pomruku, wsi słynącej ze złej renomy.
Odkrycie prawdy zszokuje nie tylko śledczych, ale też mieszkańców Pomruka, ale przede wszystkim ciebie czytelniku.
Książka bierze udział w akcji #pożyczprzeczytajpoleć i pochodzi ze zbiorów Filia Biblioteczna w Woli.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was moja opinia do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek.
- tytuł: Pomruk
- autor: Michał Śmielak
- wydawnictwo: Skarpa Warszawska
- data wydania: 13.04.2022
- ilość stron: 368
- ocena: 7/10