Dobry nawyk – tego warto uczyć dzieci. Książka w przyjaznej formie opowiada o 7 nawykach. Autor czerpał doświadczenie jako ojciec i dziadek:
Kiedy dzieci żyją zgodnie z ponadczasowymi, uniwersalnymi zasadami – takimi jak odpowiedzialność, pomaganie innym i uczciwość – w domu i w szkole, ich ogromna wartość i potencjał umacniają się i potwierdzają. Rozwijają się w nich wtedy pewność siebie, prawość i odwaga.
Najpierw poznajcie bohaterów, którzy tworzą tę historię.
Nawyk 1 Bądź kowalem swojego losu – ja jestem mocą
Co zrobić gdy się nudzisz i nikt nie potrafi wymyślić Ci ciekawego zajęcia? Witek wiewiór miał taki problem, ale na nudę zaradziła babcia i to wcale nie pomysłem na zabawę a radą:
„To, że sam możesz zrobić coś wesołego. Nie potrzebujesz do tego innych. Rozejrzyj się tylko i pomyśl. Na pewno znajdziesz coś ciekawego do roboty.”
Nawyk 2 Zaczynając coś, określ sobie cel działania – Opracuj plan.
Historyjka o tym, że dobrze mieć cel, ale i plan jak do tego celu dojść. Porównanie Kudłatka, który oszczędzał pieniądze i Raptusa, który był znany ze swojej gwałtowności wszystko wydał na nieznaczące rzeczy.
Nawyk 3 Najpierw najważniejsze – Najpierw praca, potem zabawa.
Igiełka miał nauczyć się kilku słówek na sprawdzian z ortografii. Ale zawsze trafił się ktoś do zabawy. W efekcie sprawdzian nie poszedł dobrze.
Nawyk 4 Przyjmij strategię wygrana – wygrana . Każdy może wygrać.
Lilka marzy o ogródku i pysznych warzywach, jednak mama uprzedza ją przed tym jak wiele czeka tam ją pracy. Jednak ona marząc o pysznych truskawkach i świeżych warzywach podejmuje codzienną troskę o rośliny! Jak ta opowieść ma się do tytułowego nawyku? To trzeba przeczytać?
Nawyk 5 Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumianym. Posłuchaj zanim coś powiesz.
Czasem jesteśmy bardzo skoncentrowani na sobie, a przecież możemy pomóc innym i uczynić ich szczęśliwymi. Z tym jednak musi zmierzyć się Raptus, czy jednak da radę chociaż na chwilę się zatrzymać i skupić na innych, aby ich zrozumieć?
Nawyk 6 Synergia w grupie raźniej
Gra drużynowa. Jeśli potrafisz wykorzystać swoje mocne strony. to już zwyciężasz! A jeśli grupa przyjaciół gra mecz piłki nożnej i spróbuje użyć swoich atutów, to czy może lękać się drużyny złych borsuków?
Nawyk 7 Równowaga
Na końcu historyjka w której trzeba pamiętać o sobie i dbać o równowagę ciała i umysłu. Odpoczywać i bawić się. Zrobić coś dla swojej duszy i umysłu. Pamiętać po prostu o równowadze. To każdemu z nas się przyda!
Kącik dla rodziców, tematy do dyskusji i drobne kroczki.
Po każdej historyjce jest kącik rodziców w którym znajdziemy podsumowanie do historii i podkreślenie wątków oraz problemu w nim przedstawionego. Kilka pytań do dyskusji oraz jak drobnymi kroczkami nauczyć się wdrożenia nawyku w życie lub po prostu dobre rady do zachowań, które mogą się przytrafić dziecku tak jak bohaterom. Te krótkie historyjki, to wspaniały wstęp do rozmów jak i motywacja, by małymi kroczkami móc zdobywać wielkie rzeczy. Trzeba pamiętać o innych, o sobie i o równowadze. I tutaj to wszystko znajdziemy korzystając z drzewa 7 nawyków:
Historie są podzielone na 3 działy. Zacznij od siebie, współpracuj z innymi, pamiętaj, by zadbać o siebie.
Książka w twardej oprawie z kolorowymi rysunkami i krótkimi rozdziałami.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Ale jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was moja opinia do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek w Kąciku Krzysia – książki dla dzieci.
- tytuł: 7 Nawyków Szczęśliwego Dziecka
- autor: Sean Covey
- Wydawnictwo: znak emotikon,
- data wydania:
- ilość stron: 96
- wiek 3+
- ocena: 8/10