Suwerenność to trudna do przełknięcia cecha, ale jedyna warta szacunku.
Wojna
Koszmar wojny odcisnął swoje piętno na bohaterach powieści “Nowy początek” Magdaleny Kawki. Bohaterowie nie potrafią oni pogodzić się z doznanymi krzywdami oraz niepewnością co do losu ich najbliższych. I chociaż może się wydawać, że najgorsze jest już za nimi, to jest to tylko ułuda.
Gustaw Lindren po powrocie z Syberii stara się na nowo ułożyć swoje życie z Marianną. Nie jest to jednak proste, ponieważ podczas pobytu na zesłaniu podjął kilka decyzji, które mają wpływ na jego rodzinę. Żona tylko pozornie akceptuje fakty przed którymi postawił ją mąż. Jakby tego było mało, to Lindnerowie dostają decyzję o wyjeździe z Lwowa na Ziemie Odzyskane. Muszą zostawić wszystko co znali i wyruszyć w nieznane, z nikłą nadzieją na lepsze jutro.
Człowiek nigdy nie jest przygotowany na najgorsze, choćby miał gębę pełną frazesów. Kiedy dostaje kopniaki od życia, za każdym razem czuje się tak samo bezradny.
Niepewność
Niepewność jutra sprawia, że rodzina boryka się z wieloma problemami. Nie wszyscy członkowie rodziny Lindnerów powrócili z wojny. Rodzina nie wie co się z nimi stało, dlatego żyją w ciągłym strachu o ich życie. Jedni wiernie czekają na powrót ukochanej osoby, inni starają się na nowo układać życie. Która decyzja jest trafna pewnie będzie można przekonać się czytając kolejny tom, bo ten wątek nie został zamknięty.
Próba odnalezienia się w nowej powojennej rzeczywistości jest bardzo trudna dla bohaterów powieści. Ludzie wyrwani z miejsc w których dotychczas żyli muszą nauczyć się żyć w nowym środowisku. Często czują się zagubieni. Sprawy nie ułatwia brak poczucia bezpieczeństwa. Milicja nie radzi sobie z grasującymi bandami, które napadają na mieszkańców. W dodatku rodzi się nowy ustrój polityczny i społeczny, który nie jest przyjazny Polakom, za wyjątkiem cwaniaków, którzy wyczuli dla siebie możliwość awansu społecznego.
Pioruny mogą walić z nieba, a świat może się palić, ale dla zdradzonej kobiety zawsze największym ciosem będzie zdrada. I nigdy nie znajdzie na nią obiektywnego usprawiedliwienia. Co najwyżej może się starać zapomnieć.
Bieszczady
Region, w którym mimo zakończonej wojny nadal toczą się walki między Polakami a Ukraińcami. Bandy UPA grasują po wsiach i mordują ich mieszkańców. W dodatku NKWD dla własnych korzyści ma za cel skłócenia obu narodów. W tak trudnej sytuacji znalazł się Orest, mąż Lilk, który został wciągnięty wir wydarzeń mających miejsce w Bieszczadach. Czuje on, że znalazł się w potrzasku za sprawą wujka, który jest oficerem NKWD.
W ten sposób autorka przypomina czytelnikowi jak dramatyczne wydarzenia miały miejsce w tym pięknym regionie Polski.
Podsumowanie
Wydawałoby się że wraz z zakończeniem wojny ludzie odzyskają spokój i bezpieczeństwo. Znowu będą mogli cieszyć się życiem. Jednak prawda okazuje się brutalna. Nowa rzeczywistość przyniosła im wiele cierpienia. Pogrążeni w beznadziei i niepewności jutra, wiele osób nie widziało dla siebie przyszłości. Wielu z nich dopadła depresja i szok po przeżyciach wojennych. Psychika nie wytrzymywała i ludzie z dnia na dzień pogrążali się w swoim świecie. Z takimi problemami musiała poradzić sobie Marianna, która przez całą wojnę była podporą rodziny i gdy wydawało się, że po wojnie będzie mogła spokojnie żyć, to dopadła ją choroba.
Historia opowiedziana w “Nowym początku” jest historią repatriantów, którzy doświadczyli utraty tożsamości, majątków i poczucia bezpieczeństwa. Wojna nikogo nie oszczędziła, zabrała ludziom wszystko co cenili sobie. Zostawiła ich z poczuciem krzywdy, traumami, które nie dają o sobie zapomnieć.
Dziękuję wydawnictwu Prószyński i ska za egzemplarz do recenzji.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was moja opinia do tego skłoni. Czekam na Wasze komentarze.
Książka zostaje dopisana do naszej listy przeczytanych książek.
tytuł: Nowy początek t.3
cykl: Lwowska odyseja
autor: Magdalena Kawka
wydawnictwo: Prószyński i s-ka
data wydania: 16 listopada 2021
ilość stron: 320
ocena: 8/10