Najmniej winne w tej wojnie są dzieci.
A ileż tych biedactw zginęło i za co?
My wszyscy jakoś się przyczyniliśmy do tego,
że świat stał się taki, jaki się stał,
i przez to stało się to, co się stało.
Tylko nie dzieci.
A to one są prawdziwymi ofiarami.
Wszyscy pozostali dorzucili swoje patyczki do tego pożaru.
Witam was serdecznie!
Dzisiaj przychodzę do was z książką “Jej drugie życie” Manuli Kalickiej. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, dlatego nie wiedziałam czy historia o Marii Łęskiej przypadnie mi do gustu. Do sięgnięcia po książkę skłonił mnie opis od wydawcy, który zapowiadał, że główna bohaterka będąc na obczyźnie zdecyduje się wziąć udział w niebezpiecznej misji, którą zorganizował angielski wywiad. Całe przedsięwzięcie miało być zrealizowane u schyłku II wojny światowej na terenie Bawarii. Jak zakończyła się akcja wywiadu, o tym dowiecie się czytając książkę. Do czego serdecznie namawiam.
“Jej drugie życie” jest trzecim tomem cyklu Irenka Górska. Nie czytałam poprzednich tomów, dlatego nie mam skali porównawczej czy ten tom jest lepszy lub gorszy od poprzednich. Jedno mogę stwierdzić, autorka w bardzo umiejętny sposób połączyła fikcję literacką z prawdziwymi wydarzeniami. Dzięki temu, czytelnik nie tylko poznaje losu bohaterów książki, ale również ma możliwość zapoznać się z faktami, o których powszechnie się nie wspomina. Jest to lekcja historii, która może zainteresować czytelnika, gdyż jest zaprezentowana ciekawie.
Hrabina Maria Łęska i profesor Leon Rosenblatt, który jest historykiem sztuki, pragną powrócić do ojczyzny. Ich patriotyzm jest pokazany w pełnej krasie. Zdają sobie sprawę, że wyzwolony kraj nie będzie już taki sam jak przed wojną. Jednak pomimo tej wiedzy, chcą aby do Polski wróciły zrabowane dzieła sztuki, w tym ołtarz Wita Stwosza.
Autorka pokazała realia zawieruchy wojennej. Jaki wpływ na przeciętnego człowieka miała wojna. Nie omieszkała opisać też spotkania aliantów z hitlerowcami, którzy chcieli kupić swoją wolność za informacje, które posiadali. Obraz kapitulacji III Rzeszy oraz Włoch może wzbudzać zniesmaczenie, ponieważ osoby, które były katami chcą się wybielić i pokazać, że stanowili tylko pionki w grze, tym samym umniejszając swoje winy. Zajrzymy też za kulisy rozgrywek politycznych przy ustanawianiu nowych granic państw. Negocjacje, które prowadzili politycy przypominają negocjacje handlowe.
Bogate przypisy potwierdzają wydarzenia historyczne i są nie lada gratką dla miłośników historii.
Jeżeli macie ochotę na podróż w czasie, by przekonać się, jak wyglądało życie u schyłku II wojny światowej, to czym prędzej sięgnijcie “Po jej drugie życie”. Z pewnością nie zabraknie wam emocji, gdy będziecie czytać o akcji w Bawarii. Lekki styl autorki sprawia, że książkę czyta się szybko, a fabuła wciąga czytelnika w wydarzenia zawarte na kartach powieści.
Polecam wam książkę jako ciekawą formę zapoznania się z historią II wojny światowej. Wątek historyczny zdominował wątek obyczajowy, który stanowi tu tylko tło do wydarzeń historycznych.
Dziękuję wydawnictwu Prószyńki i s-ka za możliwość przeczytania książki.
Jeżeli czytałyście/czytaliście już tę książkę, proszę podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami.
Jeżeli jeszcze nie miałyście/mieliście okazji zapoznać się z jej treścią, może Was
moja opinia do tego skłoni.
Czekam na Wasze komentarze.
tytuł: Jej drugie życie t.3
cykl: Irenka Górecka
cykl: Irenka Górecka
autor: Manula Kalicka
wydawnictwo: Prószyński i s-ka
wydawnictwo: Prószyński i s-ka
data wydania: 13 sierpnia 2019
ilość stron: 352
ocena: 7/10
Jako, że kiedyś kupiłam dwa pierwsze tomy, to i ten trzeci kiedyś też kupię. Lubie takie powieści.
Muszę najpierw przeczytać dwa pierwsze tomy.