
Zapowiedzi premier książkowych. Marzec 2025
Przyszła pora na przegląd premier książkowych. Wśród licznych tytułów wybrałyśmy te, na które same mamy czytelniczą ochotę. Przeważają powieści obyczajowe, ale też i kryminał wypatrzyłyśmy.
W marcu premierę będą miały trzy nasze patronaty, ale na razie możemy pokazać wam tylko dwa tytuły.
Jesteśmy przekonane, że i wy znajdziecie coś dla siebie.
01.03.
Lata 90. Wanda, młoda dziewczyna z ubogiej rodziny, zachodzi w ciążę ze Staszkiem, przystojnym pracownikiem huty. Pod presją surowej matki i otoczenia decyduje się na małżeństwo, wierząc, że to najlepsze rozwiązanie. Szczęście nie trwa zbyt długo. Wspinający się po szczeblach kariery Staszek, który wyznaje pogląd, że miejsce kobiety jest w domu, zaczyna traktować ją jak służącą. Popadająca w coraz większą rozpacz Wanda stoi na przegranej pozycji, nie mając po swojej stronie prawie nikogo.
Czy w tym chaosie i samotności znajdzie siłę, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem? Jak wiele bólu może zadać najbliższa osoba – i ile jest w stanie znieść człowiek, by przetrwać?
Poznaj historię, która wydarzyła się naprawdę

Weronika Tomala, lit. obyczajowa, wyd. Zysk i s-ka
03.03.
Dzień, w którym Lena odbiera dyplom opiekuna medycznego, ma być początkiem lepszego życia. Usamodzielni się i wyprowadzi z domu, od pijącego ojca i współuzależnionej matki. Los w końcu zaczyna jej sprzyjać: dostaje pracę w domu opieki i wprowadza się z Markiem do wynajętej kawalerki, gdzie może hodować swoje ukochane rośliny. W pracy Lena się spełnia, ma cel: dotrzeć do jednej z podopiecznych, pani Zofii, która uparcie milczy i nie wypuszcza z rąk tajemniczego zawiniątka. Wszystko powoli się układa.
W jednym momencie ta układanka się rozsypuje, a wybory, przed którymi stanie Lena, nie będą należeć do łatwych. Niespodziewane wsparcie dostanie od pani Zofii. Niewidzialna nić porozumienia, która połączy kobiety, przeistoczy się w coś trwałego. To nie przypadek, że los je ze sobą zetknął.

Anna Siedlecka, lit. obyczajowa, wyd. Lucky
5.03
Helena, Dorota, Judyta i Karina – każda z nich zmaga się z własnymi problemami, które wychodzą na jaw podczas wspólnej wyprawy. Helena, samotna kosmetyczka, Dorota, zamożna żona prawnika, Judyta, wiecznie młoda księgowa oraz Karina, fryzjerka z trudną przeszłością – odkrywają, że podróż to nie tylko zwiedzanie pięknych miejsc, ale także konfrontacja z własnymi lękami i pragnieniami.
Czy uda im się znaleźć odpowiedzi na dręczące je pytania i wrócić do Polski z nową nadzieją na przyszłość?

Katarzyna Janus, lit. obyczajowa, wyd. Filia
11.03
Ustabilizowane życie Melanii legło w gruzach, choć ostatnimi czasy nie należało do lekkich. Musiała porzucić dobrą pracę i własny dom, by odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Usiłuje zbudować dla siebie nową rzeczywistość z daleka od dotychczasowych problemów. Czy małe senne miasteczko będzie dla Melanii ostoją spokoju po odejściu od męża-brutala?
Jak Mela odnajdzie się wśród nowych znajomych, z których każdy mam jakąś tajemnicę?

Anna M. Brengos, lit. obyczajowa, wyd. Lucky
11.03.
Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował
Antonina i Tadeusz Gajewscy prowadzą w Krakowie ochronkę dla sierot. Kiedy wybucha wojna, Tadeusz z synem oraz narzeczonym córki Wiktorii, dołączają do sił o bronnych wojska polskiego, a dom dziecka zostaje na głowie matki i córki.
W tym trudnym czasie kobiety muszą się mieć na baczności, gdyż jedna z pracownic – Brygida, zostaje kochanką oficera Gestapo.
Kiedy w marcu 1941 roku władze okupacyjne tworzą w mieście getto, panie Gajewskie podejmują decyzję o ratowaniu dzieci z dzielnicy żydowskiej. Niespodziewanym sojusznikiem w sprawie staje się pewien Niemiec, Martin Aigner…

Nadzieja pośród ruin
Krakowska kołysanka tom 1
11.03 t.1
Przepiękna opowieść o sile marzeń.
Lwów w przededniu wojny. Wszyscy jeszcze śpią spokojnie, bawią się, kochają i rodzą dzieci, snując plany na przyszłość.
Rebeka jest młodą Żydówką, która kocha gotować. Ma talent i głowę pełną wyobrażeń o własnej cukierni. Ma również determinację, by spełniać marzenia, dlatego wbrew woli ojca zatrudnia się jako pomoc domowa u Anette, i zapisuje na kurs cukierniczy. Nie chce żyć jak matka, która nie ma w domu nic do powiedzenia.
Rebeka będzie musiała dokonać trudnych wyborów i sprzeciwić się tradycji własnej rodziny, w której miejsce kobiety jest w domu przy dzieciach. Przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę, lecz to, zamiast ją złamać, tylko doda jej sił.

Katarzyna Majewska – Ziemba, lit. obyczajowa, wyd. Filia
12.03 Nasz patronat
Ucieczka z krakowskiego Salwatora na słoneczne stoki Beskidu Śląskiego — z secesyjnej willi do górskiego sanatorium
W przedwojennym Krakowie mieszka Joanna Kasperska. Dziewczyna i jej matka znalazły się w tragicznej sytuacji — zmarły ojciec zostawił je z długami, pomocną dłoń wyciągnął wuj, krakowski fabrykant. Uzdolniona plastycznie Joasia była spełnieniem jego marzeń o dziecku. Jednak z czasem dojrzewająca dziewczyna staje się obiektem niezdrowych zainteresowań krewnego… Osaczona Joanna zapisuje się do Uniwersyteckiej Szkoły Pielęgniarek i Higienistek i przeprowadza do internatu. Tylko tak może uciec z domu. Jest gotowa poświęcić marzenia o ASP na rzecz odkrywania tajników medycyny. Po zakończeniu nauki znajduje pracę w dziecięcym sanatorium przeciwgruźliczym w Istebnej. To tam odkryje swoje prawdziwe powołanie. Tam też pozna Stanisława, nauczyciela skrywającego smutną życiową historię.
Czy miłość okaże się lekarstwem na zranione dusze?
Czy uda się zapomnieć doznane krzywdy?
I czy w ogóle można uciec od przeszłości?
Słoneczne tarasy to pierwszy tom serii PIELĘGNIARKI — o kobietach, które szukając swojego miejsca na ziemi, znajdują szczęście w pomaganiu innym.

Danuta Chlupowa, lit. obyczajowa, wyd. Książnica
12.03 To drugi tom serii Dama w kapeluszu
„Córka Racheli” to przejmująca, naszpikowana emocjami opowieść o odnajdywaniu siebie w obliczu największych tragedii, a także determinacji w walce o ludzkie życie.
Miasto zostaje wcielone do Rzeszy i przemianowane na Litzmannstadt. Łódź staje się tak zwanym Krajem Warty. Niemcy likwidują wszelkie symbole polskości, burzą pomniki, zmieniają nazwy ulic i wprowadzają terror. Masowo wysiedlają ludzi, germanizują i wprowadzają godzinę policyjną. W Radogoszczu zakładają więzienie polityczne, a w lasach lućmierskich dokonują potwornych zbrodni na łódzkiej inteligencji. Mieszkańcy miasta żyją w permanentnym strachu o życie swoje i bliskich. Za najmniejsze uchybienie grozi surowa kara, a nawet śmierć.
W tym okrutnym świecie wraz ze swoimi przyjaciółmi żyje Apolonia i powierzone jej na początku wojny, żydowskie dziecko. Z pomocą Marcela próbuje ustalić, co stało się z panią Weissową, ale okazuje się, że wszystkie ślady prowadzą donikąd. Poszukiwania ściągają niepotrzebną uwagę i pewnej nocy, do kamienicy, w której mieszka wdowa po Chrynieckim, wpada gestapo. Ta sytuacja, która przez przypadek kończy się dla domowników szczęśliwie, wymusza poważne decyzje. Postanawiają ukryć córkę Racheli i wszelkimi sposobami próbują dostać się na wieś.
Jak skończy się ta ucieczka i walka o przetrwanie? Co przyniesie bohaterom koniec wojny i początek nowego ładu? Jak potoczą się dalsze losy Apolonii Chrynieckiej i jej przyjaciół?

Anna Stryjewska, lit. obyczajowa, wyd. Skarpa Warszawska
12.03 seria: Olga Balicka t.8
Olga znajduje w swoim domu ciało zastrzelonego przyjaciela. Wie, że podejrzenia o zabójstwo padną na jej męża Kornela, dlatego chce zrobić wszystko, aby temu zapobiec. Nawet jeżeli będzie to niezgodne z prawem. Oddycha z ulgą, kiedy się dowiaduje, że z ramienia prokuratury sprawę poprowadzi ich wspólny znajomy Robert Kowalik. Wydaje się jednak, że radość jest przedwczesna, ponieważ pan prokurator ma do ukrycia więcej niż małżeństwo Mureckich.
Judyta jest młodą mężatką, która niedawno poślubiła pułkownika Borysa Żukowskiego, dyrektora więzienia. Jedyne czego pragnie, to spełnić wyśrubowane oczekiwania mężczyzny i dać mu w końcu powód do dumy. Jednak mimo nieustannych prób wciąż zawodzi i musi przyjmować z pokorą karcące reprymendy męża. Podczas weekendu w górach, zorganizowanego dla wysokich rangą mundurowych, Judyta daje z siebie wszystko i jest pewna, że tym razem zyska aprobatę Borysa. Niestety, zamiast uznania otrzymuje od męża karę, którą zapamięta do końca życia. A kiedy kilka dni później matka Judyty na łożu śmierci zdradza jej długo skrywaną tajemnicę, kobieta wie, że musi zacząć działać.
Czy Oldze i Kornelowi uda się rozwikłać zagadkę zabójstwa Dawida i oczyścić dobre imię przyjaciela, tak bardzo nadszarpnięte po jego śmierci? Czy Judycie uda się wyrwać ze spirali przemocy? I w końcu, co łączy ze sobą obie te sprawy? Prawda bywa czasem bardziej zaskakująca, niż możemy sobie wyobrazić…

Katarzyna Wolwowicz, kryminał, wyd. Zwierciadło
13.03
Trzy pięćdziesięciokilkuletnie siostry z rodzinami wyruszają na urodziny swojego ojca. Na miejscu czeka ich niespodzianka – dowiadują się, że senior rodu nagle stracił wzrok, słuch i mowę. Nim to się stało, wyraził życzenie, by jego córki i zięciowie wyjechali w góry na uroczystą kolację w luksusowym hotelu. Zarówno kobiety, jak i ich mężowie mają jednak inne plany i w oddzielnych samochodach wyruszają w szaloną podróż. Tymczasem na ich drodze stają trzy młode pracownice klubu nocnego i ich zdesperowany kierowca. Oni również mają konkretny cel do zrealizowania. Nic jednak nie idzie tak, jak wszyscy z góry zakładali…
Co wyniknie z tej wybuchowej mieszanki niecnych planów, intryg, kłamstw i… tajemniczych ciasteczek?

Anna Kleiber, lit. obyczajowa, wyd. Lucky
17.03
Międzywojenna Warszawa i pełna zwrotów akcji opowieść o namiętności i trudnych wyborach
Młoda hrabianka Natalia Dukajska odziedziczyła po rodzicach nie tylko tytuł, ale też nieustępliwy charakter. Kiedy postanawiają oni wydać za mąż ukochaną córkę, nie przypuszczają, że to zarzewie kłopotów, bo niepokorna dziewczyna zdecydowanie im się przeciwstawia. Ucieczka z domu to początek podróży życia Natalii, ale też jej znajomości z Aleksandrem Odlanickim, bogatym wdowcem, o którym chciałaby szybko zapomnieć, jednak okoliczności zmuszają ją do zatrudnienia się w roli nauczycielki jego jedynej córki.
Jak potoczą się losy tych dwojga i jakie tajemnice skrywa Aleksander? Jaką decyzję podejmie Natalia, gdy będzie musiała wybrać pomiędzy tymi, na których jej zależy, a obowiązkami względem rodziny? Jaką cenę przyjdzie zapłacić Natalii za wolność? Sięgnij po najnowszą powieść Joanny Wtulich, autorki m.in. bestsellerowej „Trylogii lwowskiej”, której akcja tym razem dzieje się w Warszawie lat dwudziestych.

Joanna Wtulich, lit. obyczajowa, wyd. Lira
19.03 wznowienie
Co może się wydarzyć, kiedy pewnego dnia trafiasz na trop międzynarodowej afery? Czyżby oznaczało to początek prywatnego śledztwa i niezłych tarapatów, w których stawką jest odkrycie prawdziwego powodu wyjazdu bliskiej ci osoby z Holandii?
Mimo wielu zawirowań w życiu młodej emigrantki jej problemy łagodzą czułe ramiona ukochanego Stijna. Dziewczyna zakochuje się w nim bez pamięci, ku uciesze starszej pani z willi w Sosnowym Lesie. Babcia przystojnego pilota z aprobatą patrzy na rodzące się pomiędzy młodymi uczucie. Agnieszka wydaje się idealną kandydatką, by doświadczony przez życie wnuk w końcu odzyskał szczęście po nieudanym małżeństwie. Jej upór, życiowy optymizm i energia przypominają Annemarie ją samą sprzed wielu lat.
Jednak kiedy wszystko zdaje się układać idealnie, przewrotny los już szykuje nagły zwrot akcji. Zrozpaczona Agnieszka wraca do Polski i stara się na nowo poukładać sobie życie w Drawnie. Co jest powodem tej niespodziewanej decyzji? Czyżby z premedytacją złamała serce młodemu Holendrowi? A może to on zburzył ich marzenia o wielkim uczuciu bez granic? Na szczęście rodzinny dom nad jeziorem, przepełniony miłością i wspomnieniami, zawsze był spokojną przystanią dziewczyny, a w Polsce ma ona czułe wsparcie ukochanej mamy, żywiołowej przyjaciółki i kolegów z pracy. Okazuje się też, że od pewnego czasu uśmiech na jej twarzy wywołuje ktoś jeszcze…
Jak na lawinę niespodziewanych zmian zareagują ukochana starsza pani i nowi holenderscy przyjaciele? Kto okaże się sprzymierzeńcem sympatycznej panny Raczyńskiej, a kto życzy jej źle? Jakie wielkie afery i ogromne tajemnice skrywa małe miasteczko na Pomorzu Zachodnim? Odpowiedzi na wszystkie frapujące pytania znajdziecie w drugim tomie Sagi amsterdamskiej – Pocztówki z Amsterdamu.

Agnieszka Zakrzewska, lit. obyczajowa, wyd. Flow
30.03. Nasz patronat
Na okładce książki znajdziemy taką notatkę: Powieść obyczajowa, wzmocniona tajemnicą, utkana z nitek psychologicznych, romantycznych, humorystycznych, w której niejedną scenę puentuje fraszka.

Mira Białkowska, lit. obyczajowa, wyd. Literackie Białe Pióro





